Prekladať správcovi dane možno po novom podklady z účtovníctva digitalizovane. Prvú pomoc možno ešte čerpať za január a február 2022. Zamestnanci zaplatia daň i odvody z nadlimitných gastrolístkov, poškodení sú aj živnostníci.

Na snímke vpravo premiér SR a bývalý minister financií Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Účty idú na web daniarov, bude kontrola. Športové hry pre platcov DPH sú absurdistanom štátu

Registračné kartičky k dani z pridanej hodnoty (DPH) skončili. To je len niekoľko najzaujímavejších noviniek, ktoré zasahujú podnikateľov v tomto roku. V TRENDE sme sa pozreli na ne bližšie spolu s CUS – Centrom účtovníkov Slovenska.

peniaze, euro, eurá
Neprehliadnite

V Česku živnostníkom uľavujú, u nás ich zderú z kože. Veľké porovnanie prináša mnoho prekvapení

1. zmena:  Zdaňovanie stravovania

Od januára 2022 sa zmenili podmienky stravovania zamestnancov. Zrovnoprávnil sa príspevok na stravovanie a stravovacia poukážka (gastrolístok) vo forme poskytovania vopred, či vo výške oslobodenia pre zamestnancov.

heger
Neprehliadnite

Chaos vo vláde, chaos v biznise. Rok 2021 firmy neprekvapil, skôr sklamal

Tieto príspevky, hlavne oslobodenie pre zamestnanca, je naďalej možné kombinovať s príspevkami zo sociálneho fondu, ktoré ostali oslobodené od dane z príjmov, uvádza CÚS. Živnostníci si môžu dať do nákladov výšku stravného už len 2,81 eura za jeden odpracovaný deň, vlani to bolo 5,10 eura.

Na obe krajiny, Slovensko i Česko, sa valí vlna ničivej inflácie i zdražovania.
Neprehliadnite

Vyššie platy „žerie“ inflácia, bude horšie. Krízový rok uštedrí Slovákom i Čechom rany odlišne

Gastrolístok bol vtedy od dane oslobodený v celej výške 5,10 eura, teda 100 percent sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Novela Zákonníka práce od januára 2022 priniesla zrovnoprávnenie finančného príspevku na stravu s gastrolístkami. Došlo aj ku zmenám v zákone o dani z príjmov.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Časť príspevku zamestnávateľa nad limit 2,81 eur bude na strane zamestnanca zdaniteľný príjem a budú sa z neho platiť aj odvody zamestnanca a zamestnávateľa. Finančný príspevok na stravu je od dane oslobodený po novom iba do sumy 2,81 eura, čo je 55 percent stravného na pracovnej ceste.

Novela Zákonníka práce poškodí zamestnancov a negatívne ovplyvní výšku ich daní i odvodov, apelujú zamestnávatelia.

„Zamestnanci si budú musieť na kúpu teplého obeda doplatiť viac zo svojho. Zdražovanie obedov ešte zhorší postupný rast cien potravín, energií i nákladov na udržanie zamestnancov v gastrosektore, ktorý je na kolenách,“ hovorí Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).

2. zmena: Účtovníctvo bude digitalizované

Od nového roku platí novela zákona o účtovníctve, ktorá zaviedla možnosť digitalizácie účtovníctva. Tá bude podľa názoru poradkyne pre dane, mzdy a účtovníctvo Jaroslavy Lukačovičovej témou tohto roka. Po novom sa rozširuje verejná časť registra a účtovných závierok, upravuje sa spôsob ukladania účtovných dokumentov do registra, definuje sa obsah výročnej správy pre určitú skupinu neziskových organizácií.

Tiež sa upravujú povinné náležitosti účtovného dokladu, dopĺňajú sa podmienky elektronického dokladu a archívu, k zmenám došlo aj pri ukladaní sankcií. Týmto novinkám sa musia prispôsobiť aj účtovníci.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa