Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom

Podľa prieskumu najväčšej slovenskej banky má vysokoškolák priemerný mesačný príjem 273 eur, a to z rôznych zdrojov, či už z príspevkov od rodiny, alebo z brigád. Takmer polovica oslovených si pravidelne privyrába počas celého roka na brigáde.

Ak sporia, tak väčšinou vedia na čo. Štvrtina si podľa analytičky sporiteľne Lenky Buchlákovej odkladá na letné aktivity, festivaly, stanovačky a podobne, 24 percent opýtaných si šetrí na cestovanie. Rovnakú váhu pri sledovaní účelu sporenia malo aj šetrenie na vlastné bývanie. Takmer 31 percent vysokoškolákov si podľa nej šetrí len tak, aby mali vytvorenú rezervu.

Vysokoškoláci míňajú najviac na vysoké nájomné a jedlo, začínajú aj viac sporiť

Sporiteľňa, ktorá sa zaujímala o finančné správanie mladých ľudí, sa na príjem pýtala aj stredoškolákov a zistila, že tretina pravidelne brigáduje a takmer polovica si takto privyrobí nepravidelne. Priemerný mesačný príjem stredoškoláka je 78 eur. Keďže stredoškoláci neriešia financovanie bývania ani stravu, peniaze utratia najčastejšie na oblečenie, topánky či zábavu s kamarátmi.

Brigádovať môžu mladí ľudia už od skončenia povinnej školskej dochádzky po 15. narodeninách. Ak ich príjem nepresahuje dvesto eur mesačne, nie sú ani zamestnancom, ktorý by musel platiť Sociálnej poisťovni dôchodkové poistné.

„Príjem detí a mládeže závisí od ich veku a stupňa štúdia, medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska ale nie sú výrazné rozdiely,“ hovorí L. Buchláková. Aj keď podľa nej predsa len o niečo väčší príjem majú deti a mladí ľudia v Bratislave, na západe Slovenska a vo väčších mestách.

Dokázať tvoriť úspory je aj pre mladých ľudí o to významnejšie, odkedy Národná banka Slovenska sprísnila podmienky pre poskytovanie úverov a banky už nemôžu poskytovať veľké hypotéky nad 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti.

A hoci to môže mladému človeku prísť akokoľvek obludné, odkedy začne naozaj pracovať, mal by myslieť na dôchodok. A sporiť, hoc v malej sume, výhradne pravidelne a dlhodobo na tento účel. Pri súčasnom nastavení dôchodkového systému v krajine bude dôležitosť súkromných úspor v starobe iba stúpať.