„Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime potrebu pomôcť krajine a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na 1 až 6 mesiacov,“ povedal generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.

Túto možnosť banka dala všetkým klientom, ktorí majú hypotéku alebo spotrebný úver a o odklad sami požiadajú. Aj keď každý si vie predstaviť, že by pol roka nemusel splácať hypotéku, v skutočnosti takéto niečo nie je nikdy zadarmo, aj keď si banka za to neúčtuje žiaden poplatok. Dlžníkovi sa môže odklad splátok dokonca vypomstiť, ak by chcel úver v budúcnosti refinancovať alebo si zobrať novú pôžičku.

Negatívny záznam v registri

„Odklad splátok je zásah do splátkového kalendára, ktorý môže byť chápaný ako reštrukturalizácia úveru so záznamom v úverovom registri,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas. Akonáhle takýto človek požiada o iný úver, banka si pozrie v úverovom registri jeho platobnú disciplínu. A tam uvidí, že žiadateľ niekoľko mesiacov úver nesplácal.

V úverom registri zostáva táto informácia ešte päť rokov po celkovom splatení pôžičky. „Klientom sa preto môže stať, že im iná banka, lízingovka alebo splátková spoločnosť zamietne poskytnutie nového úveru alebo lízingu na auto,“ hovorí finančný analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Takisto môže tento krok znamenať, že takýto

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa