Český denník MF Dnes vypátral ženu, ktorej sa v 19 rokoch narodilo dieťa. Ako otca uviedla 66-ročného ťažko chorého invalidného dôchodcu. Keď o tri roky zomrel, jej dieťa začalo poberať sirotský dôchodok. Dostávať ho môže až dovtedy, kým bude študovať, v Českej republike rovnako ako na Slovensku maximálne do veku 26 rokov.

„Doteraz to nikto z úradníkov nespochybňoval, neopýtal sa ma na to, otec v rodnom liste je jasný a ja jednoducho nechcem, aby dieťa vyrastalo v rovnakých podmienkach ako ja. Teda v rodine bez peňazí,” povedala pre MF Dnes matka dieťaťa. Dôchodca musel s uvedením svojho mena ako otca do rodného listu dieťaťa súhlasiť.

Na Slovensku sa s tým nikto nestretol

Riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder vraví, že s takýmito praktikami sa na Slovensku ešte nestretli. „Môže ísť o mýty, hoaxy, ktoré sa z času na čas šíria aj u nás cez sociálne siete, napríklad o tom, že Rómovia aj keď nepracujú, dostanú automaticky priemerné starobné či invalidné dôchodky – nie je to tak - každý, kto žiada o dávku zo Sociálnej poisťovne, musí splniť rovnaké zákonné podmienky na jej priznanie,” tvrdí.

Pri rozhodovaní o nároku na sirotský dôchodok sa neposudzuje, či sa otec uvedený v rodnom liste dieťaťa o toto dieťa v skutočnosti aj staral, alebo či žili v spoločnej domácnosti. Dôležité je to, či

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa