„Navrhuje sa upraviť dôchodkový vek poistenca, ktorý vychoval deti tak, aby mal znížený dôchodkový vek v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku, o 6 mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však v úhrne o 18 mesiacov, ak vychoval tri a viac detí,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v návrhu novely zákona o sociálnom poistení.

O rýchlejšom odchode do penzie pre viac ako 210-tisíc ľudí v stredu rokovala vláda na základe iniciatívy viacerých koaličných poslancov. Navrhované zmeny schválila s pripomienkami a odporučila predsedovi parlamentu dať zákon do II. a III. čítania v parlamente až po tom, ako o ňom rozhodne Ústavný súd Slovenskej republiky.

Komplikácie s právnou retroaktivitou

„Niektorí z dotknutých poistencov, ktorí podľa účinnej právnej úpravy ešte nedovŕšili dôchodkový vek, by v zmysle navrhovanej právnej úpravy dovŕšili dôchodkový vek pred momentom nadobudnutia účinnosti poslaneckého návrhu,“ upozorňuje sa v stanovisku vlády. Konkrétne pôjde o ľudí, ktorí sa narodili v roku 1958 a vychovali jedno alebo dve deti.

„Pravá retroaktivita je v právnom štáte vnímaná ako nežiaduci zásah do princípu právnej istoty, pričom jej prípustnosť by mala byť do značnej miery odôvodnená nevyhnutnosťou takéhoto zásahu,“ uvádza sa ďalej v stanovisku vlády.

Dnes žena narodená v roku 1958 odchádza do penzie po dožití 62 rokov a 8 mesiacov. V prípade vychovania jedného dieťaťa sa termín skracuje o jeden mesiac. Podľa navrhovaných zmien môže odísť až o pol roka skôr a v takom prípade matka narodená v roku 1958 pôjde do penzie po dožití 62 rokov a 2 mesiacov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa