V súčasnej dobe vysokých prenájmov a stále sa nekončiacej krízy množstvo podnikateľov, živnostníkov či spoločností premýšľa, ako čo najefektívnejšie využívať svoje peniaze. Šetriť sa dá na zamestnancoch či kvalite produktov a služieb, to sa však nevypláca. Čoraz populárnejším spôsobom je zriadenie virtuálneho sídla spoločnosti, ktoré je známe aj ako registračné sídlo alebo virtuálna kancelária.

Čo to však znamená a čo všetko v sebe tento pojem zahŕňa? Pri vzniku novej spoločnosti sa do ORSR (Obchodného registra Slovenskej republiky) musí uvádzať adresa firmy. Naša legislatíva umožňuje, aby ste namiesto klasického sídla spoločnosti uviedli sídlo virtuálne. Dôvody, pre ktoré sa takto rozhodnete, môžu byť rôzne. Ak ste začínajúci podnikateľ, nechcete zbytočne investovať do drahých prenájmov, keďže neviete, ako bude váš biznis rentabilný. Nízke nájomné za virtuálnu kanceláriu vám môže zo začiatku podnikania pomôcť prežiť. Výhodné je to pre vás aj v tom prípade, že už ste „zabehnutý“ podnikateľ, avšak k výkonu svojej práce nepotrebujete každodenne sedieť v prenajatej kancelárií. Rovnako, pokiaľ viete, že sa onedlho budete musieť presťahovať zo súčasného prenájmu inam – je jednoduchšie len raz zadať adresu virtuálneho sídla. Pre podnikateľov z celého územia SR alebo pre zahraničných investorov je niekedy výhodné mať virtuálne sídlo v hlavnom meste – Bratislave. Benefit hlavného mesta spočíva nielen v imidži spoločnosti, ale napríklad aj v anonymite či menej častých návštevách daňových i finančných inštitúcií.

Ako si zvoliť správneho poskytovateľa virtuálneho sídla?

Ak sa z určitých dôvodov rozhodnete pre virtuálne sídlo, pri výbere spoločnosti, ktorá takéto služby poskytuje, musíte byť opatrní. Treba si dobre spočítať rozdiel medzi jednotlivými ponukami. Zvážiť atraktivitu virtuálneho sídla v centre mesta s úsporou voči okrajovej časti mesta. V Bratislave sa ročný rozdiel v poplatkoch môže vyšplhať až na 300 eur v závislosti od poskytovateľa služby.

Ďalším dôležitým faktom je, či vybraná spoločnosť, poskytujúca prenájom virtuálneho sídla,  danú nehnuteľnosť naozaj vlastní. Ak si ju iba prenajíma, môžu pri vypovedaní zmluvy nastať problémy a následne bude opäť potrebná zmena na ORSR.

Tretím aspektom je správa pošty, ktorá na zaregistrovanú adresu firmy prichádza. Tu je kvalita systému, ktorý túto časť zabezpečuje, priam nevyhnutná. Online evidencia doručenej pošty nie je v prípade niektorých poskytovateľov na dostatočnej úrovni.

Virtuálne sídla čoraz populárnejšie

Služba Mojesidlo.sk spĺňa všetky potrebné atribúty. Patrí medzi najlacnejšie v tejto brandži. Virtuálne sídlo tu môžete mať už za 9 eur mesačne. Kladom je aj to, že funguje na kreditovom systéme. Zákazník zaplatí len za to, čo naozaj využíva. Platí to pre skenovanie prijatej pošty na virtuálne sídlo, alebo zasielanie SMS. Služba Mojesidlo.sk má prvotriedny online systém evidencie doručenej pošty. E-mailová alebo SMS notifikácia upozorní klienta po prijatí zásielky na adresu firmy s podrobným popisom i odosielateľom. Zadarmo tu môžete využívať online fakturačný systém s množstvom funkcionality. Táto spoločnosť ponúka virtuálne sídlo v Bratislave.

Výhody virtuálneho sídla sú viaceré, niektoré sme spomenuli, na niektoré prídete sami, keď ho začnete využívať.

Bližšie informácie o virtuálnom sídle nájdete na stránke www.mojesidlo.sk.

Virtuálne sídla čoraz populárnejšie