Kto  vychoval potomka, ktorý pracuje,  prilepší si k penzii.  Štát takýmto rodičom od budúceho roka automaticky zvýši penziu zo sociálnych odvodov pracujúcich detí.  

Novinka má platiť pre deti, ktoré sú zamestnané alebo podnikajú. Každému rodičovi patrí rodičovský dôchodok zo sociálnych odvodov potomka vo výške 1,5 percenta z vymeriavacích základov spred dvoch rokov, najviac 21,80 eur mesačne.

Ak vznikne nárok na rodičovský dôchodok viacerým poberateľom dôchodku, maximálna suma úhrnu rodičovského dôchodku je tri percentá z vymeriavacích základov dieťaťa – 43,60 eur mesačne, prezrádza pre TREND Jana Hrabková z odboru komunikácie Sociálnej poisťovne.

Rodičovský dôchodok nebudú dostávať tí rodičia, ktorých pracujúce deti vyhlásia, že si to neželajú (buď ani jednému rodičovi, alebo iba jednému z nich). Na takéto vyjadrenie majú čas do 28. februára 2023. 

Na základe údajov Sociálnej poisťovne zo začiatku tohto roka rezort práce  predpokladá, že takýmto spôsobom  prispeje rodičom na dôchodok približne milión poistencov.

Krajniakov rezort odhaduje, že tieto dôchodky bude dostávať zhruba 800- až 850-tisíc osôb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa