Podnikateľská aliancia Slovenska za prvý štvrťrok tohto roka opäť zisťovala, ako sú jej členovia spokojní s prostredím, v ktorom fungujú. Neprekvapilo, že ich nespokojnosť oproti koncu roka 2012 ešte viac stúpla. No čakalo sa, že to bude skôr v súvislosti so zvýšením daňovo-odvodového zaťaženia od 1. januára 2013.

Viac ako rast odvodov a daňových sadzieb však podnikateľom aj tentoraz vadila nízka vymožiteľnosť práva.

Aliancia je profesijná asociácia, ktorá združuje podnikateľov a zamestnávateľov pôsobiacich na Slovensku.

Hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu vyčísľuje Podnikateľská aliancia Slovenska, bola za prvý štvrťrok 2013 72,7 bodu. V závere vlaňajška dosiahol index 75,6 bodu, čo znamená štvrťročné zhoršenie o 3,84 percenta.

„V prvom štvrťroku 2013 získala najnegatívnejšie hodnotenie položka vymožiteľnosť práva a funkčnosť súdnictva,“ zhodnotila asociácia a upresnila, že zle fungujúca justícia má rozsiahly nepriaznivý vplyv na podnikateľské prostredie, keďže postihuje zodpovedne fungujúce podniky na úkor špekulantov.

Za veľké mínus pre podnikanie označil problémy v oblasti právnej vymožiteľnosti v nedávnom rozhovore pre TREND aj prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. „Rozmáha sa tu umelá platobná neschopnosť. Veľká firma využije svoj vplyv a dobrých právnikov a odkladá uhradenie platieb strednej firme, ktorá to urobí podobne so svojimi právnikmi pre menšiu firmu a tá to skúsi na živnostníka. Ten už nemá na právne služby, a tým, že sa využívajú diery v našich zákonoch, tak ten živnostník, ktorý si prácu urobil, nedostane za ňu zaplatené, respektíve len polovicu. A stáva sa tu z toho biznis pre právnikov,“ opísal.

Rezort spravodlivosti pripravuje už v súčasnosti v oblasti vymožiteľnosti práva určité zmeny v legislatíve. Podľa Národného programu reforiem 2013 však väčšina z nich začne platiť najskôr v druhej polovici budúceho roka.

Zmena odvodov bola druhou najnegatívnejšie hodnotenou oblasťou z pohľadu podnikateľov. „Posledné zvyšovanie odvodov sa negatívne dotklo väčšiny podnikateľov – tak zamestnávateľov, pracovníkov s vyššími mzdami ako aj najmenších živnostníkov,“ zhodnotila názor podnikateľov aliancia.

Ako tretiu najväčšiu prekážku pre zlepšovanie podnikateľského prostredia označili firmy nedostatočné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom. „Účelovo prijímané rozhodnutia a zákony zvýhodňujúce iba niektorých, deformujú trh a celkovo prispievajú k zhoršovaniu podnikateľského prostredia,“ stojí v správe aliancie.

Podnikatelia kritizujú hlavne investičné stimuly a vysokú mieru korupcie pri verejnom obstarávaní.

Najlepšie hodnotili podnikatelia podmienky pre svoje fungovanie na jar 2006, keď ju ocenili hodnotou 126,5 bodu. Odvtedy hodnota indexu neustále klesá, pričom prepady sa od konca roka 2011 v zásade každý štvrťrok zrýchľujú.

Viac ako dane a odvody vadia firmám súdy

Zdroj: SITA/AP

Ilustračné foto - SITA / AP