ceska koruna
Zdroj: Shutterstock

Česko

V Českej republike podľa oficiálnych údajov Českého štatistického úradu poberá starobný dôchodok takmer 1,8 milióna ľudí a priemerný dôchodok je 15 453 českých korún (627 eur). V tomto roku pod vplyvom inflácie penzistom výraznejšie rastú dôchodky. Český penzista, ktorý na začiatku tohto roka poberal 10-tisíc CZK (408,27 eura), bude mať od januára dôchodok 11 343 CZK (463,09 eura). 

Tešiť sa tak môže z celkového rastu dôchodku o takmer 13,5 percenta. To všetko vďaka dvom mimoriadnym navýšeniam tento rok a vládou schválenému rastu od nového roku. Inak povedané, čím vyššia penzia, tým vyššia valorizácia.

Vysokopríjmový penzista s príjmom 40-tisíc CZK (1 633 eur), bude od januára 2023 dostávať penziu 1 927 eur, teda dôchodok mu narastie takmer o 18 percent, uvádza portál seznamzpravy.cz. Oficiálne vláda Petra Fialu uvádza, že priemerný dôchodok bude v budúcom roku 19 500 CZK (796 eur).

Výpočet českého dôchodku sa skladá z dvoch zložiek – základného a percentuálneho výmeru. Prvá zložka je rovnaká pre všetkých penzistov, teda pri valorizácii sa zvyšuje o rovnakú čiastku všetkým. Druhá sa vypočítava individuálne podľa zásluhovosti. Odrážajú sa v nej odpracované roky, výška zárobkov a odvodov.

Navyšuje sa percentuálne a v peniazoch teda viac tým, ktorí majú zásluhovú zložku vyššiu. Vláda tiež avizovala, že už v roku 2030 bude mať Česko veľký problém, pretože do dôchodku začnú odchádzať tzv. Husákove deti a nároky na štátny rozpočet výraznejšie vzrastú. Takzvaný štátny dôchodkový účet sa aktuálne nachádza v deficite vyše 10 miliárd CZK (410 mil. eur).