Systém ochrany vkladov v bankách sa možno zmení. Národná rada SR bude čoskoro na májovej schôdzi rozhodovať o novele zákona o ochrane vkladov, ktoré má štát chrániť inak ako v súčasnosti. Ak bude schválená, začne platiť od budúceho roka.

Ak banka nie je v súčasnosti schopná vyplácať svoje vklady, prináleží klientovi náhrada za nedostupný vklad v maximálnej výške 100-tisíc eur. Suma sa môže podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) znížiť o splatné záväzky klienta ku dňu vyhlásenia vkladov za nedostupné. Teda napríklad za splátku hypotéky, ktorá bola splatná a neuhradená k dátumu vyhlásenia o nedostupnosti vkladov. V žiadnom prípade sa suma náhrady neznižuje o istinu celého úveru.

V praxi má mnoho Slovákov rôzne kombinované úspory i úvery v bankových inštitúciách a rozhodujúce je, čo umožňuje v kritických prípadoch zákon. V parlamente sa objavil poslanecký návrh Mariana Viskupiča (Sloboda a Solidarita) ohľadom novely zákona o ochrane vkladov, ktorý má umožniť, aby vklady boli chránené tak, ako v susednom Česku, teda bez odpočítania splatných záväzkov.

Pri bežnom neveľkom vklade a zároveň vysokej hypotéke klienta v banke by klient zo svojho vkladu v prípade insolventnosti banky v princípe nedostal nič, uvádza sa konkrétne v dôvodovej správe k novele zákona o ochrane vkladov. Objem vkladov klienta, ktorý čerpá úvery, je obvykle nižší ako objem jeho úverov, najmä ak ide o hypotekárny úver a splácanie je na začiatku. Aktuálne platné riešenie nie je podľa návrhu novely M. Viskupiča skutočnou bezpodmienečnou ochranou vkladov. Proti tomuto tvrdeniu však namieta SBA, realita je podľa nich iná.

Započítavať splatné záväzky alebo nie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa