Hovorca čínskeho ministerstva obchodu uviedol, že vyjednávači oboch krajín viedli v posledných dvoch týždňoch intenzívne a konštruktívne rokovania a dohodli sa odstránení dodatočných ciel v prípade pokroku v dosiahnutí obchodnej dohody. Tieto informácie potvrdil aj predstaviteľ amerického vyjednávacieho týmu. Obe strany pokračujú v rokovaniach kde a kedy bude podpísaná prvá dohoda, tzv. fáza jedna.

Obchodníci by radi uverili

To malo na ceny ropy takmer okamžitý dosah. Ľahká americká ropa si na konci týždňa pripísala deväť centov a uzavrela na úrovni 57,24 dolárov za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, zdražela na 62,51 dolárov za barel.

Už v pondelok však ceny ropy klesli po tom, ako sa na trhy vrátili obavy, či USA a Čína uzatvoria v najbližšom období obchodnú dohodu. Americký prezident Donald Trump totiž cez víkend vyhlásil, že na dohode má záujem predovšetkým Čína a ak to nebude skvelá dohoda pre USA, neuzatvorí ju. Zároveň dodal, že informácie o ochote USA zrušiť dovozné clá na čínske produkty v rámci prvej fázy obchodnej dohody neboli presné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa