V uplynulých siedmych dňoch obchodníci na komoditných burzách nezaznamenali dramatické cenové turbulencie. Dražela ropa aj zlato, no najviac upútali správy o ryži. V Thajsku, ktoré je najväčším pestovateľom tejto plodiny, totiž vláda úrodu vykupuje od pestovateľov za vyššiu cenu, ako je trhová. To môže významne ovplyvniť export z tejto krajiny a následný rast cien. Hoci európske trhy sú zásobované najmä z talianskych a francúzskych polí, rýchlo zareagujú na nedostatok ryže na svetovom trhu a dá sa očakávať, že cena vzrastie aj tu. Najskôr však až koncom roka.

Rusi na ropnom rekorde

Keďže obavy z recesie v USA minulý týždeň trochu ustúpili, poskočila cena ropy na štvortýždňové maximum, ku koncu týždňa sa však trend obrátil. Na začiatku tohto týždňa znovu podľahli investori obavám o globálny hospodársky rast. Na neistý výhľad svetovej ekonomiky upozornili najmä augustové údaje z čínskeho sektora služieb a očakávania, že služby v USA rástli najpomalšie od začiatku vlaňajška. Objem obchodov bol vzhľadom na oslavy štátneho sviatku v USA o dve tretiny nižší ako bežný priemer. Dopyt po rope nepodporila ani tropická búrka Lee, ktorá znemožnila obnovenie prác na ťažobných plošinách v oblasti Mexického zálivu. Zapríčinila dokonca odstavenie 60 % (842 000 barelov/deň) americkej produkcie ropy a 44 % (2,3 miliardy kubických stôp/deň) produkcie zemného plynu. Tohtoročná hurikánová sezóna je však zatiaľ relatívne slabá a výpadky ťažby ropy a plynu sú nízke. Ceny britskej ropy Brent na 109,92 USD za barel a ceny ľahkej americkej ropy WTI na 83,61 USD/b.

Zaujímavá je informácia o ťažbe ropy v Rusku, ktorá v auguste stúpla na 10,28 milióna barelov denne z 10,26 milióna v júli. Ocitla sa tak na novom maxime od rozpadu Sovietskeho zväzu. Rusko si udržiava pozíciu najväčšieho producenta ropy na svete. Nasleduje ho Saudská Arábia. Ruské spoločnosti zvýšenou ťažbou zareagovali v očakávaní daňových výhod, o ktorých v týchto dňoch rokuje vláda. Tá chce znížiť vývozné clá na ropu a podporiť produkciu kvalitných ropných produktov.

Zlato mieri k výšinám

Ceny zlata sa však znovu priblížili k rekordným hodnotám a na Globexe (elektronickom obchodnom systéme burzy Chicago Mercantile Exchange) sa dostal nad 1 900 USD za troyskú uncu. Žltý kov podporili, okrem doterajších dôvodov plynúcich z ekonomickej a finančnej krízy, aj rastúce očakávania, že americká centrálna banka rozšíri svoj program kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý za posledných 12 mesiacov prispel k viac ako 50-percentnému zvýšeniu cien kovu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi na 1 903,10 USD za uncu, v Londýne sa zlato obchodovalo za 1 895 USD/unca.

Sója zdražela

Novembrový kontrakt sóje sa minulý týždeň zhodnotil na Chicago Board of Trade o 14,57 USD za bušel (27,216 kg), čo je najvyššia cena od júla 2008. Komodita zdražuje vďaka informáciám o rozsiahlom suchu na stredozápade USA a v Brazílii, kde sú hlavné pestovateľské oblasti sóje. Podľa meteorológov z National Weather Service zaznamenali v tomto mesiaci niektoré oblasti Iowy, Illinois, Minnesoty a Indiany len štvrtinu normálneho úhrnu zrážok. Odhad úrodnosti polí v USA, ktoré sú najväčším producentom sóje na svete, bude pravdepodobne nižší, ako posledné odhady Ministerstva poľnohospodárstva USA.

Sucho v Texase sa podpisuje zas pod úrodu bavlny. USA sú najväčší svetový vývozca bavlny. Texas, ktorý je centrom pestovania bavlny v USA, zaznamenal ďalší týždeň s nadpriemerne vysokými teplami. Súčasné sucho v oblasti je najhoršie za celé posledné storočie. Až 30 percent úrody nebude vôbec možné pozbierať. Decembrová bavlna na ICE Futures U.S. koncom minulého týždňa vzrástla na 105,89 centu za libru (0,4536 kg).

Na situáciu vyplývajúcu z nepriaznivého počasia okamžite zareagovali hedžové fondy. Tie zvýšili svoje stávky na ďalší rast poľnohospodárskych komodít. V týždni končiacom 30. augusta zvýšili špekulanti svoje čisté dlhé pozície v 11 komoditách o 18 percent na 915 341 futures a opčných kontraktov. To je najväčší nárast od 3. augusta 2010, kedy sužovali horúčavy Rusko. Nárast sa prejavil v prípade pšenice, kukurice no najmä sóje (+64 %).

USA sužuje storočné sucho

Foto na titulke - Flickr.com