Nikto nepredáva budúcnosť tak majstrovsky ako technologický priemysel. Podľa jeho hlavných protagonistov, napríklad zakladateľa Mety Marka Zuckerberga, budú všetci žiť v „metaverze". Ďalší technologickí lídri tvrdia, že finančná infraštruktúra bude vybudovaná na „webe3" alebo cez prevratné finančné rozhrania na báze siete ethereum, a životy ľudí bude poháňať umelá inteligencia. Spoločnosť Walt Disney tento týždeň oznámila, že zatvára svoju divíziu, ktorá mala rozvinúť vlastný svet metaverza. Microsoft tiež v tichosti zastavil vývoj ich sociálnej siete vo virtuálnej realite.

Tri ilúzie

Všetky tieto tri pojmy sú ilúzie, ktoré niekomu vyniesli miliardy dolárov napriek tomu, že ich neskôr realita prudko zhodila na zem. Presnejšie povedané, nadržaní investori sa vrhli pred dvomi rokmi do investovania do metaverzových kryptokenov (Axie, Sandbox, Decentraland). O pár mesiacov sa ich cena zrútila o 90 percent. Mark Zuckerberg a jeho impérium Mety obstálo o čosi lepšie, keď po prvotných vzletných plánoch o metaverze vytriezvel a začiatkom tohto roka zaradil spiatočku. Začal sa opäť venovať poctivému biznisu. Akcie Mety sa vďaka tomu prebudili k životu a ich hodnota sa dokonca zdvojnásobila.

Chamath Palihapitiya
Neprehliadnite

Miliardár Palihapitiya predpovedá, že technologickí lídri utrpia na úkor vševediaceho četu

Kryptomenový projekt ethereum je tiež vo fáze vyfučania, keď stále nie je jasné, ako a či bude vôbec možné vďaka nemu zmeniť technologické smerovanie finančného systému. Aj v tomto prípade investori prepálili jeho cenu, a z hranice 4-tisíc dolárov spadol začiatkom tohto roka pod úroveň tisíc dolárov.

Aktuálna bublina, ktorú sa chystá celý investičný svet nafúknuť, je umelá inteligencia.

Nesprávna téza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa