Predbežné náklady na výrobu vysokočistého kremíka odhaduje spoločnosť na päť až šesť miliónov eur. „V súčasnosti prebiehajú demontážne práce a výroba jednotlivých dielov pece a zariadení,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok (na snímke). Všetky práce majú byť ukončené do konca mája tohto roku a s výrobou chcú začať hneď v júni.

Do nových investícii tlačí OFZ aj aktuálna situácia v oceliarstve, keď nadmerné kapacity spojené s dovozom lacnej čínskej ocele dostala celý sektor pod enormný tlak. „Nakoľko mnohé oceliarne nie sú schopné konkurovať lacnému dovozu ocele z Číny, ich produkcia klesla, čo má za následok aj pokles spotreby ferozliatin v EÚ ako jednej zo surovín na jej výrobu,“ ozrejmuje komplikovanú situáciu B. Klocok.

Aj ryby a paradajky

OFZ sa aj preto rozhodla diverzifikovať a zamerať na produkty s vyššou pridanou hodnotou. Súčasťou diverzifikácie je aj ohlásený projekt skleníkového hospodárstva a rybej farmy. Firma chce takto využiť odpadové teplo zo svojich taviacich pecí. Do projektu plánujú hutníci investovať približne štyri milióny eur.

„Do konca februára tohto roku dobudujeme systém rekuperácie tepla z našich pecí, ktoré bude použité na vykurovanie oboch objektov a v lete tohto roka by malo prísť k vybudovanie infraštruktúry na rozvod tepla a médií,“ dodáva B. Klocok. Ak sa OFZ podarí vyriešiť všetky potrebné povolenia a financovanie, výstavbu chcú odštartovať začiatkom budúceho roka.