Najhorší rok pre akciových býkov od roku 2008 sa zapíše do pamäti aj ako rok, keď sa prevládajúce investičné stratégie od seba odklonili najviac za posledné dve desaťročia.

Rozdielne osudy postihli najznámejšie americké akciové benchmarkové fondy, pričom ročná strata indexu S&P 500 bola v roku 2022 dvojnásobná oproti ročnej strate indexu Dow Jones. Presnejšie porovnanie zahŕňa kategórie štýlov - hodnotový a rastový - pričom druhý menovaný (vyjadrený výkonnosťou technologického indexu Nasdaq) zaostáva za prvým trojnásobne a v percentuálnom vyjadrení stráca najviac od roku 2000 (33 percent).

Za celý rok Dow Jones klesol o 8,78 percenta, S&P 500 o 19,44 percenta a Nasdaq Composite stratil 33,10 percenta. To znamená, že všetky tri hlavné indexy zaznamenali najhlbší prepad od finančnej krízy v roku 2008. Investori uplynulý rok uprednostnili sektory s vysokými dividendovými výnosmi a stabilnými ziskami, ako napríklad energetiku. Tento sektor zaznamenal ročný nárast o 58 percent v dôsledku prudkého zvýšenia cien ropy.

Prišiel na psa mráz

Už roky opakujú realistickí investiční bardi tú istú pesničku: Hodnota by mala vyhrať. V roku 2022 sa tak stalo - aspoň v relatívnom vyjadrení - v dôsledku súbehu protirastových síl, počnúc rastúcimi výnosmi dlhopisov a končiac sprísňujúcou sa politikou Federálneho rezervného systému. Vďaka masívnemu „dopingu“ megakapitálu v rastúcich technologických firmách, ktorý dominoval v desaťročí po finančnej kríze, sa často nenásytným technologickým gigantom začalo dariť horšie. Na ich miesto nastúpili akcie energetických, poisťovacích a potravinárskych spoločností.

Allen And Company Annual Meeting Draws Top Business Leaders To Sun Valley, Idaho
Neprehliadnite

Warren Buffett tento rok poráža trh, zatiaľ čo iní giganti padajú o desiatky percent

„Rok 2022 bol rokom, keď odliv ustúpil a my sme mohli vidieť, kto pláva nahý," povedal Andrew Adams zo spoločnosti Saut Strategy. „Je to prvý rok po dlhšom čase, ktorý si vyžadoval robiť niečo iné ako len nakupovať poklesy a držať, aby sme zarobili."

Všímať si hodnotu

Dobre si počínať sa v roku 2022 z hľadiska konštrukcie portfólia zúžilo na jediné rozhodnutie: Imunizovať sa voči citlivosti na úrokové sadzby. Bola to požiadavka, ktorú Mahmood Noorani, výkonný riaditeľ londýnskej analytickej výskumnej spoločnosti Quant Insight, približne pred rokom vyslovil pred klientom obávajúcim sa o vlastný investičný účet. Na Nooraniho príkaz portfólio manažér „orezal“ v portfóliu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa