Práca na skrátený úväzok je vo svojej podstate jeden zo zdrojov platobnej nerovnosti. Typickou skupinou pracovníkov, ktorí majú záujem o skrátený pracovný úväzok sú ženy, ktoré sa rozhodli vrátiť na pracovný trh, no vzhľadom na ich vyťaženie pri starostlivosti o rodinu volia práve túto formu pracovného vzťahu. Ľudia zamestnaní na skrátený úväzok skutočne zarobia menej. Údaje zo slovenského trhu práce ukazujú, že v mnohých smeroch je skrátený úväzok zaujímavejší ako „full-time“ práca. Samozrejme, platí, že menej odpracovaných hodín, má aj svoje úskalia.

Ak chcete vedieť, či si pýtať viac, zabudnite na priemernú mzdu a sledujte medián
Neprehliadnite

Ak chcete vedieť, či si pýtať viac, zabudnite na priemernú mzdu a sledujte medián

Na Slovensku pracuje na skrátený úväzok približne 9,4 percenta ľudí a priemerne odpracujú 64 percent času pracovníkov s plným úväzkom, teda 91 hodín.

Menej hodín – nižšia mzda

V priemere za celú krajinu platí, že ľudia pracujúci na plný úväzok zarobia viac. Priemerná hodinová mzda na Slovensku je pre plný úväzok 7,98 eura, kým ľudia pracujúci na čiastočný úväzok môžu počítať s priemerom na úrovni 7,15 eura. Vyššia hodinová mzda pre plne vyťažených zamestnancov je aktuálna takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Najvýraznejší rozdiel je v Trenčianskom kraji, kde vo štvrtom kvartáli minulého roku dosiahol hodnotu 1,51 eura na hodinu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa