Takmer 14-tisíc ľudí poberá v súčasnosti na Slovensku predčasnú penziu. Od tohto roka do nej môžu odísť aj tí, ktorí odpracovali 40 rokov, čo umožnila dôchodková reforma z dielne rezortu práce pod vedením dočasného ministra Milana Krajniaka. Rozšírenie možností odísť do predčasného dôchodku prekvapuje pracovný trh, veľa firiem môže takto prísť o skúsených a ťažko nahraditeľných profesionálov.

Zákonná lehota na vybavenie žiadosti o predčasnú penziu v Sociálnej poisťovni je 60 dní od začiatku konania. Platí to v prípade, ak má žiadateľ všetky doklady v poriadku a spĺňa potrebné podmienky. Musel si platiť 40 rokov dôchodkové poistenie, pričom výška jeho budúcej penzie musí byť v tomto roku vyššia ako 375,10 eura mesačne. 

Na snímke budova sociálnej poisťovne, Záhradnícka 31.
Neprehliadnite

Priškrtiť dôchodky bude nevyhnutné. Čechov už čaká nápor Husákových detí, Slovákov tiež

Niekedy sa stane, že Sociálna poisťovňa žiadosť zamietne, napriek tomu, že ľudia sú presvedčení, že majú odpracovaných 40 rokov. Dôvodov môže byť viac.

„Zabúdajú na to, že odpracovaným rokom je rok dôchodkového poistenia okrem obdobia dôchodkového poistenia získaného pred rokom 2004, ktorými sú doba nezamestnanosti, doba štúdia a doba odborného a politického školenia. A to aj v prípade, ak bolo za takéto obdobie dodatočne zaplatené poistené na dôchodkové poistenie,“ hovorí pre TREND Jana Hrabková, špecialistka komunikácie Sociálnej poisťovne. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa