„Tesla už je len za stovku,“ započul som v električke rozprávať sa dvoch mladých mužov. Podobná situácia sa opakovala vo fitnescentre: „Tá Tesla je už brutálne lacná,“ posmeľovali sa ku investovaniu do akcií Tesly dvaja kamaráti. „A čo ten split?“ opýtal som sa ich. Nevedeli o čom je reč.

V posledných rokoch sa aj na Slovensku prudko zjednodušili možnosti na instantné nakupovanie akcií na burze. Cez mobilné aplikácie, dostupné pre všetkých. Bohužiaľ v mnohých prípadoch je to rýchle - kúpim, lebo kúpil aj kamarátov známy, ktorý zarobil. Mnohí mladí ľudia postupne skúšajú časť svojich výplat investovať do akcií, nezriedka naletia najmä na akcie s príbehom. Elon je cool, prečo si nekúpiť jeho akcie.

V auguste 2018 E. Musk napísal na Twitteri, že zvažuje stiahnutie akcií Tesly z burzy, s tým, že každému akcionárovi vyplatí cenu akcie 420 dolárov za akciu. Burzový regulátor to vtedy vyhodnotil ako možnú manipuláciu trhu, mnoho investorov sa zľaklo a akcie vypredalo. Nebol by to E. Musk, keby jeden zo svojich mnohých lapsusov nenapravil. Dopomohli mu k tomu aj následne zvyšujúce sa predaje Tesly. Po páde akcií Tesly na 200 dolárovú hranicu sa počas roka 2019 hodnota akcií začala zotavovať a koncom roka už naberala bublinové úrovne atakujúce tisíc dolárovú hranicu.

Nekonečný príbeh

Investori liali peniaze do Tesly aj naďalej a po krátkom dvojmesačnom covidovom šoku v marci 2020 neuveriteľne prudký rast akcií pokračoval, zastavil sa až na hranici 2 200 dolárov za akciu. Spoločnosť v tom čase, v auguste 2020 technicky znížila hodnotu akcií päťnásobne, s tým, že každý akcionár, ktorý držal akcie Tesly v neudržateľnej jednotkovej cene, si na druhý deň na investičnom účte našiel v kolónke počet akcií päťnásobné množstvo s cenovkou 440 dolárov za akciu.

Elon Musk dostal od OSN správu, aby spoločnosť Twitter dodržiavala ľudské práva. Reaguje tak na veľké prepúšťanie spoločnosti.
Neprehliadnite

Muskova nočná mora. Akcie Tesly spadli o polovicu, miliardár zatiaľ bojuje o slobodu slova

Mávnutím čarovného prútika sa zrazu akcie Tesly zdali opäť atraktívne pre drobných investorov, a presne tí, ju za dva ďalšie roky vyhnali opäť o ďalších 100 percent vyššie. V auguste 2022 sa akcie Tesly obchodovali za 900 dolárov a E. Musk nariadil ďalšie delenie akcií, tentokrát v pomere jedna ku trom. 25. augusta 2022 sa cena akcií Tesly technicky znížila na hodnotu 297 dolárov...Odvtedy za pol roka sa akcie Tesly prepadli na súčasnú úroveň okolo 100 dolárov.

Ak chce investor eliminovať tento Muskov trik s dvojnásobným umelým umenšovaním ceny akcií Tesly v celkovom pomere 1:15, stačí si aktuálnu cenu akcie vynásobiť pätnástimi a dostaneme sa na reálnu cenu akcie 1 700 dolárov za kus. To veru lacno nevyzerá...

Z hrušky dole

Aj aktuálna cena akcií Tesly bude o pár rokov príbehom superbubliny, napriek tomu,
že akcie vyzerajú pre mnohých ziskuchtivých drobných investorov lacno. Aj keď po niekoľkomesačnom prepade o 65 percent. Okrem jednoduchého pohľadu na cenu akcií by investor mal zvážiť nazeranie na hodnotu akcie a zmysel investovania do nej, aj pomocou porovnania dôležitých pomerových ukazovateľov. V tomto prípade dať do pomeru hodnotu tržnej kapitalizácie navýšenú o čistý dlh firmy k tržbám. Automobilky ako Volkswagen, Toyota, BMW, Daimler a ďalšie majú priemerne tento pomer 0,4. Ak by sme chceli dosiahnuť tento pomer aj pri tržbách Tesly, tržná kapitalizácia prepočítaná do ceny akcií by mala byť na úrovni

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa