Privátni klienti komerčných bánk prežívajú náročné investičné obdobie. Tieto mesiace neprinášajú atraktívne zhodnotenia, ktoré by boli vhodné do reklamy na správu aktív. Práve takéto obdobie je testom robustnosti investičných stratégií a aj na správaní privátnych klientov sa ukazuje, že znalosti o fungovaní  financií sa na Slovensku zlepšujú.

Panika nenastala

Pády trhov teda nespustili zatváranie rizikovejších investičných pozícií. „Od začiatku poklesu neevidujeme paniku u našich klientov ani výpredaje akciových pozícií, naopak, zaznamenali sme viac ako dvojciferný percentuálny medziročný nárast  objemu investícií našich klientov do akciových nástrojov. Svedčí to o výraznom posune klientov z hľadiska ich finančnej gramotnosti, vnímania rizika a podstaty investovania do akcií,“ hovorí Marek Benčat, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva Privatbanky.

 „Rozumní“ akcioví klienti podľa jeho slov postupne pri poklesoch dokupujú nové akcie, čím vylepšujú budúci rastový potenciál svojich portfólií. „Na takýchto klientov sme hrdí, lebo z nášho pohľadu, to, čo robia, robia správne,“ hovorí. 

 Práve krízy vytvárajú situáciu, keď sa investori delia na dve základné skupiny, tých, ktorí sa poklesu zľakli a tých, ktorí sa k poklesu postavia ako k príležitosti. To isté platí aj pre privátnych klientov bánk. „Väčšina z nich chápe, že znížená hodnota akciových titulov prináša na trh investičnú príležitosť vstúpiť do pozícií pri znížených cenách s ich očakávaným rastom, čo aj využívajú,“ dopĺňa Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky na Slovensku.

Nové príležitosti

Pokles trhov vytvára nové príležitosti, ktoré sa dajú v budúcnosti využiť. Samozrejme sa to týka iba takých investorov, ktorí majú dostatočný investičný horizont na to, aby z tejto situácie dokázali využiť. „Aj trhy majú svoje výpredaje a tie predstavujú jedinečnú príležitosť získať potenciál pre vyššie budúce výnosy. V kontexte dnešnej situácie, veľa klientov váha s investíciami do akcií, pretože tieto vnímajú ako príliš rizikové. Ale keď sa pozrieme na situáciu po roku 2009, po bolestných prepadoch na akciových trhoch, tiež si málokto vedel predstaviť, že počas nasledujúcich trinásť rokov sa index S&P 500 zhodnotí o viac ako osemsto percent,“ hovorí M. Benčat.

Kľúčové pre každého investora je teda mať zodpovedané základné otázky o vlastných očakávaniach a podľa toho následne upravovať portfólio vlastných investícií. „Investor zameraný na nízke riziko by mal pri súčasnej situácií na trhu realizovať iné kroky ako investor, ktorý očakáva vyšší výnos spojený s vyššou mierou rizika. Optimalizácia u týchto klientov bude vyzerať veľmi rozdielne,“ konštatuje Tomáš Petrus, riaditeľ Erste Private Banking na Slovensku.

Pozor na stratégiu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa