Rozvíjať vlastný biznis ako obchodná firma, teda eseročka, je na Slovensku najrozšírenejšia forma podnikania. Potvrdzujú to aj staršie štatistiky. Ku koncu júna 2019 podnikalo u nás podľa prieskumu spoločnosti Bisnode dokopy 282 640 firiem, z toho 275 1230 spoločností s ručením obmedzeným a 7 510 akciových spoločností.

Od roku 2020 musia rátať s viacerými novinkami, ktoré môžu výraznejšie zasiahnuť ich biznis. TREND sa pozrel na tie najdôležitejšie. Štát niekde pritvrdil, inde zjemnil pravidlá podnikania.

Zakladanie a likvidácia firiem inak

Ak chce niekto podnikať ako obchodná spoločnosť a založiť firmu podľa súčasných predpisov, mal by sa poponáhľať a stihnúť to do októbra. Po tomto termíne registrové orgány vykonajú zápis, zmenu alebo výmaz z obchodného registra len v prípade, ak budú z návrhy podané výlučne elektronicky.

Ako pre TREND objasňuje Lucia Kršáková, advokátska koncipientka z advokátskej kancelárie GHS Legal, rozšíri rozsah informácií a identifikačných údajov o zapisovaných subjektoch. „Medzi novinky patrí napríklad povinnosť právnickej osoby zapísať tam údaj o tom, či sa zakladá na dobú určitú a ak áno, uvedenú dobu špecifikovať. U spoločníkov sa okruh povinne zapisovaných identifikačných údajov rozširuje o dátum narodenia a rodné číslo alebo iný identifikačný údaj,“ dodáva L. Kršáková.

Platí to za predpokladu, že ide o zahraničnú fyzickú osobu, ktorej nebolo pridelené rodné číslo. Obdobne ako v prípade konateľov spoločností nebudú ani v prípade spoločníkov firiem tieto dodatočne zapisované údaje verejne dostupné. Novinkou bude aj to, že ak bude voči fyzickej osobe vedná exekúcia, nebude môcť založiť eseročku, previesť obchodný podiel v nej či stať sa konateľom.

Väčšiu administratívu prináša pre firmy napríklad

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa