Kým poslanci celé stredajšie popoludnie rokovali o novele Obchodného zákonníka, ktorým chce vláda riešiť kauzu Váhostav, premiér Robert Fico prišiel večer s novým návrhom. Ponúkol živnostníkom a veriteľom Váhostavu viac ako v návrhu, ktorý schválila vláda v superrýchlom režime len v utorok.

Fico sľúbil viac

Podľa novely Obchodného zákonníka, o ktorej poslanci rokujú, mala Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) ponúknuť veriteľom, ktorí svoje pohľadávky nemajú zaistené napríklad záložným právom, že od nich odkúpi 40 percent pohľadávok.

Premiér im v stredu ponúkol, že od nich odkúpi do konca tohto roka pohľadávky za polovicu ich hodnoty. Štát by tak získal podiel vo firme Váhostav, ktorú vlastní Juraj Široký.

Na odkúpenie pohľadávok má vraj pripravených okolo 84 miliónov eur. O pohľadávky schránkových firiem záujem nemá. Padol aj ďalší prísľub, že veritelia sa dostanú dokonca k celej sume svojich pohľadávok a to aj po skončení reštrukturalizácie firmy. Bude to však v horizonte viacerých rokov. Podrobnejšie informácie premiér nezverejnil.

Chystajú sa na Figeľa

Premiér odmietol zodpovednosť vlády za kauzu Váhostav. Prehodil ju na bývalého ministra dopravy Jána Figeľa, ktorý podľa neho marketingovo tlačil na nízke ceny diaľnic. Vraj nútil stavebné spoločnosti, aby podpisovali zmluvy, ktoré často boli o 60 percent lacnejšie, ako ukazovala štátna expertíza.

Oznámil tiež, že poslanci Smeru-SD predložia v stredu do programu parlamentnej schôdze návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa. Hlasovať o tomto bode sa má zajtra.

Žiadny postih zatiaľ nehrozí majiteľovi Váhostavu-SK Jurajovi Širokému. Namiesto neho sa stáva ručiteľom súkromnej firmy štát.

Podľa opozície bol vo Váhostave spáchaný podvod. Poslanec Alojz Hlina v parlamente konštatoval, že Slovensko je zvláštna krajina, pretože premiér predstavil návrh, podľa ktorého dlhy súkromnej firmy má odkúpiť štátna banka a tá si ich má vymáhať z budúcich predpokladaných ziskov. 

„Niečo také absurdné som ešte nepočul.“ Dodal, že sú zlé návrhy, blbé návrhy, debilné návrhy a návrhy Smeru.

Nový návrh premiéra komentoval poslanec Daniel Lipšic. „Zajtra to bude možno 60 percent, pozajtra 70 percent. Aspoň vidno, s akým premysleným návrhom prišla vláda do parlamentu.“

Do reštrukturalizácie je prihlásených 706 veriteľov. Pritom nezabezpečených veriteľov je 689.  Váhostav-SK mal v rámci reštrukturalizácie splatiť stavebným firmám a živnostníkom 15 percent z dlhu. To predstavuje 15,7 milióna eur.

Zabezpečení veritelia, ktorými sú predovšetkým banky, by mali dostať 100 percent svojich záväzkov. Novela Obchodného zákonníka počíta s odškodnením do výšky 40 percent pohľadávok. Premiér R. Fico sľubuje najmenej 50 percent a v dlhšom horizonte 100 percent.

Celkovo by tak mal Váhostav-SK v rámci reštrukturalizácie splatiť 32,3 percenta zo svojich dlhov, čo predstavuje 43,9 milióna eur. Všetky dlhy spoločnosti sú pritom vo výške viac ako 136 miliónov eur.