Drobní investori na sociálnych sieťach opäť presúvajú svoju pozornosť k takzvaným meme akciám, ktoré urobili na akciovom trhu rozruch začiatkom tohto roka. Tento týždeň stúpla cena akcií spoločnosti AMC Entertaiment o skoro 20 percent. Tá vlastní sieť kinosál po celých Spojených štátoch.

Vyskočili opäť hore aj akcie kamenného predajcu videohier GameStopu o viac ako 15 percent. Tiež akcie predajcu módneho oblečenia Express vystrelili hore o 37 percent, všimol si Wall Street Journal.

Analytici terajšie rasty akcií podnodnotených firiem pripisujú aj tomu, že neskúsení investori sa sklamali na bitcoine a teraz hľadajú náhradu v honbe za rýchlymi ziskami. Bitcoin sa práve v priebehu mája prepadol skoro o 30 percent a obchoduje sa pod hranicou 40-tisíc dolárov.

Kto prerobil na kryptomenách, chce si to nahradiť rýchlymi ziskami na meme akciách. Horda malých investorov opäť dúfa, že nachytá veľkých inštitucionálnych investorov ako sú hedžové fondy „na hruškách“ teda pri zlej obchodnej stratégii. Lenže môžu sa prerátať.

New AMC Theater Opens In Montclair
Neprehliadnite

Meme akcie sú späť. Sklamaní krypto investori sa opäť presúvajú do podhodnotených firiem

Prečo sú akcie AMC zlá voľba

Investičný portál Montley fool ponúka niekoľko argumentov, prečo drobní investori nezarobia na firme, ktorá prevádzkuje kinosály. V prom rade je v USA dlhodobý trend poklesu predaja lístkov do kín. Klesajú už 19 rokov.

AMC na tom nie je dobre ani finančne. Počas pandémie táto spoločnosť vydávala nové akcie a emitovala dlhopisy za vysoké úroky (až 10 percent), ktoré teraz bude musieť splácať. Firma bude musieť začať splácať odložené nájomné, ktoré neplatila počas koronakrízy a to narástlo na 471 miliónov dolárov.

Najväčší omyl drobných investorov je predpoklad, že akcie tejto firmy sú podhodnotené. Dnes totiž stoja 12 dolárov a v minulosti (pred piatimi rokmi) mali hodnotu až 35 dolárov. Lenže medzičasom AMC vydávala nové a nové akcie, čím zrieďovala ich hodnotu. Preto si analytici myslia, že investori dnes platia o 58 percent viac za jej akciu ako je skutočne hodná. Firme sa totiž medzičasom zhoršili hospodárske výsledky.

Konsolidácia na americkom trhu s médiami

Po tom, čo minulý týždeň koncern AT&T ohlásil megafúziu svojich mediálnych firiem Warner Media a Discovery dochádza na poli médii k ďalšej veľkej transakcii.

Najnovšie oznámila spoločnosť Amazon, že kupuje za 8,4 miliardy dolárov veľké filmové štúdio MGM. Na mediálnom poli tak v tomto roku dochádza k obchodom, ktoré tento sektor nevidel od dot-com bubliny spred 20 rokov. Akcie Amazonu po oznámení mega akvizície mierne stúpli na 3265 dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa