Služba Spacehop funguje podobne ako Airbnb s tým rozdielom, že cieľovou skupinou nie sú turisti. Umožňuje ľuďom si prenajať izbu, priestory či celý dom u iných ľudí za účelom práce.

Cudzinci v mojom byte

Služba je určená predovšetkým pracovníkom na voľnej nohe, ktorých omrzela vlastná domáca kancelária či putovanie po kaviarňach. Problémom by však nemali byť ani početnejšie pracovné tímy.

Používatelia služby alebo „hopperi“, ako ich nazýva portál Citylab, nájdu na oficiálnej stránke ponuky aj od 10 libier za deň (13 eur), väčšina poskytovateľov však žiada okolo 30 libier (39 eur). Vyššia cena sa odvíja od vybavenosti priestorov a dodatkových služieb. Niektorí inzerenti ponúkajú bezplatnú kávu či občerstvenie.

S dočasným nasťahovaním si cudzích ľudí do domu či bytu sa spája určité bezpečnostné riziko. Preto služba dokáže zabezpečiť poistenie proti strate kľúčov, krádeži či poškodeniu majetku.

Pomalý štart

Predstava, že prídete večer domov a vidíte v obývačke niekoho neznámeho, ako pracuje, nie je pre všetkých prijateľná. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa spoločnosť rozbieha pozvoľnejším tempom, priznáva pre web The Irish News spoluzakladateľ Matthew Beatty. Dodáva, že vyhliadky na sekundárny príjem z prenájmu často zmenia prvotné negatívne názory ľudí.

Spoločnosti s podobným konceptom existujú už dávnejšie. OfficeRiders, Hoffice a SpareChair poskytujú v Paríži, Štokholme či New Yorku prakticky identické služby. Podľa dostupných údajov a čísiel sa službám darí a získavajú čoraz viac fanúšikov.

Napríklad startup OfficeRiders, ktorý vznikol v roku 2014, zaznamenal v minulom roku viac ako 1 300 rezervácií, pričom záujem o službu rástol každý mesiac o 20 až 30 percent, vysvetľuje britský portál BBC.

V žiadnom z prípadov zatiaľ nemožno hovoriť o medzinárodnej spoločnosti. Spacehop v súčasnosti aktívne využívajú najmä ľudia z okolia Londýna. Zakladatelia dúfajú, že časom expandujú aj do iných európskych veľkomiest a Severnej Ameriky. Ostatné služby sa v súčasnosti takisto sústredia predovšetkým na svoju materskú krajinu.

Aby sa zo mňa nestal asociál

Zdieľanie a „požičanie“ domácich kancelárií má svoje výhody a opodstatnenie. Služby a spoločnosti takéhoto typu vznikajú ako odpoveď na súčasné pracovné trendy.

Jedným z nich je čoraz väčší počet pracovníkov na voľnej nohe, teda takých, ktorí nemajú pevne stanovený pracovný čas, ktorí nemusia chodiť do klasických kancelárií a pokojne si vystačia len s notebookom doma či na verejne dostupnom mieste s pripojením na wi-fi.

Odhaduje sa, že do roku 2020 budú pracovníci na voľnej nohe tvoriť viac ako 40 percent z celkovej americkej pracovnej sily, poukazuje štúdia z roku 2010.

Ľuďom, ktorí tak začnú pracovať z domova alebo z kaviarní, bude skôr či neskôr chýbať pracovná komunita a kolegovia, naznačuje pre Citylab ekonomická profesorka Gretchen Spreitzer zaoberajúca sa organizačným správaním. „Chýba im akási sociálna stránka pracoviska,“ dodáva.

Samozrejme, Spacehop a obdobné služby ponúkajú aj finančnú výhodu. Prenájom klasických kancelárskych priestorov sa napríklad v Londýne môže pohybovať za jeden stôl od 350 do 400 libier mesačne (približne 460 až 525 eur), vrátane dní, ktoré pracovník v kancelárii ani nebol. Nakoľko služba umožňuje platiť len za jednotlivé dni a nie je nutné platiť za celý mesiac, dokáže pracovník ušetriť desiatky libier / eur.