• Zadali sme živnostníkovi vytvorenie softvéru. Ako máme so živnostníkom riešiť autorské práva? Máme podpísať autorskú zmluvu, licenciu alebo riešiť autorstvo iným spôsobom? Chceme, aby bol softvér len našim vlastníctvom a len my ho chceme ďalej rozširovať, či mať právo na jeho úpravu alebo byť držiteľmi neobmedzenej licencie. Autormi nápadu a zadania sú spoločníci firmy (ja s kolegom), ktorá si prácu u živnostníka zadala. Živnostník nedodal nápad, zrealizoval zadanie. Ide o ucelený kód s tým, že spoločníci dodali menšiu časť diela. Môže živnostník na faktúru napísať „Poradenstvo a dodávanie fakturačného softvéru“? Je to napísané správne? Objednávka ani žiadna zmluva nebola podpísaná a jediný doteraz vydaný doklad je faktúra za vykonané práce.

Podľa § 6 ods. 1 zákona č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v platnom znení sa za autora považuje fyzická osoba, ktorá dielo vytvorila. Predmetom autorského práva nie je každé dielo.

Osobitnú ochranu podľa autorského zákona požíva len také dielo, ktoré je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora. Počítačový program v zmysle § 7 ods. 1 písm. a) autorského zákona spĺňa pojmové znaky diela, ktorému autorský zákon priznáva osobitnú ochranu.

Vo vašom prípade bude najskôr potrebné nájsť odpoveď na otázku, kto sa považuje za autora diela – počítačového programu. Teda či ste autorom vy ako nositelia nápadu a tvorcovia zadania alebo je ním živnostník, ktorý nápad zrealizoval.

Pri hľadaní odpovede treba vychádzať z legálnej definície pojmu počítačový program, ktorá je vymedzená v § 5 ods. 8 autorského zákona. Počítačový program je definovaný ako súbor príkazov a inštrukcií použitých priamo alebo nepriamo v počítači, ktoré môžu byť napísané alebo vyjadrené v zdrojovom kóde alebo v strojovom kóde.

Neoddeliteľnou súčasťou počítačového programu je aj podkladový materiál potrebný na prípravu. Ak tento spĺňa pojmové znaky diela, je chránený ako literárne dielo.

Preto treba zvážiť, či vytvorený podkladový materiál, na základe ktorého živnostník zhotovil počítačový program, napĺňa pojmové znaky diela v zmysle autorského zákona. Ak sú tieto podmienky splnené, ide o dielo, ktorému autorský zákon priznáva rovnakú právnu ochranu ako literárnemu dielu.

V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že ochrana podľa autorského zákona sa nevzťahuje na samotnú myšlienku, spôsob, systém, metódu, koncept, princíp, objav alebo informáciu, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela.

Váš počítačový program vytvorený treťou osobou na základe vášho zadania možno považovať aj za dielo spoluautorov. Podľa § 8 autorského zákona dielo spoluautorov je dielo, ktoré vzniklo vlastnou tvorivou duševnou činnosťou dvoch alebo viacerých autorov ako jediné dielo, ku ktorému patria práva všetkým autorom spoločne a nerozdielne.

Na ďalšie použitie, rozširovanie, predaj a prípadné úpravy počítačového programu by ste boli oprávnení v rovnakom rozsahu ako živnostník. Exkluzivita na vytvorený softvér sa dá zabezpečiť licenčnou zmluvou uzavretej so živnostníkom ako spoluautorom.

Vytvorenie počítačového programu treťou osobou možno zrealizovať na základe zmluvy o vytvorení diela. Ide o osobitný typ autorskej zmluvy, ktorú rieši § 39 autorského zákona.

Zmluvou o vytvorení diela sa autor zaväzuje vytvoriť pre objednávateľa dielo, pričom autor je povinný dielo vytvoriť osobne. Na základe zmluvy o vytvorení diela je objednávateľ oprávnený použiť vytvorené dielo iba v prípade, ak zmluva o vytvorení diela obsahuje aj osobitné ustanovenia o licencii. Inak je objednávateľ oprávnený na použitie vytvoreného diela až potom, ako s autorom uzavrie aj licenčnú zmluvu.

Licenčná zmluva ako ďalší typ autorskej zmluvy je upravená v §§ 40 až 49 autorského zákona. Na základe licenčnej zmluvy autor udeľuje nadobúdateľovi súhlas na použitie diela.

V zmluve je vhodné bližšie upraviť podmienky a spôsob použitia diela, rozsah licencie, čas na ktorý sa udeľuje, či výšku odmeny pre autora. Pre licenčnú zmluvu zákon vyžaduje písomnú formu.

Licenciu môže autor udeliť vo vecne alebo územne obmedzenom rozsahu alebo ako neobmedzenú licenciu. Autor ďalej môže udeliť licenciu ako výhradnú alebo nevýhradnú.

Ak v zmluve nie je výslovne dohodnuté, že autor udelil výhradnú licenciu, platí, že udelil nevýhradnú licenciu. Pri výhradnej licencii má nadobúdateľ exkluzívne právo na použitie diela. Znamená to, že autor nesmie udeliť licenciu na spôsob použitia diela udelený výhradnou licenciou tretej osobe a je dokonca povinný, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, sám sa zdržať použitia diela.

Pre počítačový program zhotovený na základe objednávky treťou osobou platí osobitný režim. Podľa § 50 ods. 5 autorského zákona sa počítačový program, ktorý bol celkom alebo sčasti vytvorený na základe zmluvy o vytvorení diela, považuje za zamestnanecké dielo.

Objednávateľ v tomto prípade vystupuje v pozícii zamestnávateľa. Z ďalších ustanovení § 50 autorského zákona vyplýva, že majetkové práva k takto vytvorenému počítačovému programu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet objednávateľ, ak nie je dohodnuté inak.

Objednávateľ je potom oprávnený prezentovať dielo na verejnosti pod svojím menom, rozmnožovať dielo, rozširovať jeho rozmnoženiny alebo ho spracovávať. Počas výkonu majetkových práv autora k zamestnaneckému dielu objednávateľom je autor povinný zdržať sa výkonu majetkových práv k tomuto dielu.

Faktúra, ktorú vám vystavil živnostník, by mala mať svoj zmluvný základ. Aj za účelom uznania odmeny ako daňového nákladu v kontexte dane z príjmu.

Ak by ste počítačový program považovali za dielo spoluautorov, na exkluzívne používanie diela by bolo vhodné uzavrieť so živnostníkom výhradnú a neobmedzenú licenčnú zmluvu. Ak budete počítačový program považovať výhradne za dielo živnostníka, uzavriete s ním zmluvu o vytvorení diela (počítačového programu) podľa § 39 autorského zákona.

Na základe tejto zmluvy ako objednávateľ získate oprávnenie vykonávať všetky majetkové práva autora k počítačovému programu. Uzavretie licenčnej zmluvy už potom nie je potrebné.