Zmena sa má urobiť cez novelu zákona o dotáciách, ktorým už v súčasnosti rezort práce prispieva na obedy detí v hmotnej núdzi. Každý rodič by tak od nového roka mal mesačne ušetriť okolo 21 eur na jedno dieťa, ročne by šlo o úsporu okolo 210 eur.

 

R. Fico uviedol, že toto opatrenie je rozšírené v severských krajinách, kde sa o ňom hovorí aj ako o pedagogickom nástroji, ktorý podporuje rovnosť medzi spolužiakmi. Dodal, že v rámci prípravy opatrenia si prezerali aj „rôzne štatistiky, ktoré boli pre nás veľmi prekvapujúce“. Napríklad z nich vyplynulo, že stravovanie na druhom stupni základných škôl je len na úrovni 50 až 60 percent. Najvyššie využívanie obedov v zariadeniach je v materských školách, kde sa pohybuje okolo 95 percent.

Štátny rozpočet vyjde toto opatrenie cez sto miliónov eur. Môže ísť až o sumu 116 miliónov, záleží od počtu žiakov. „Ak by sa toto opatrenie ukázalo ako dobré, tak ho chceme zaviesť aj pre stredné školy,“ dodal ešte R. Fico.

Smer chce obedy zadarmo už od januára. Čo zatiaľ vieme o sociálnom balíku

Robert Fico Zdroj: TASR / AP

Minister práce Ján Richter uviedol, že už v súčasnosti cez zákon o dotáciách prispieva štát na obedy okolo 56-tisíc detí, ktoré sú v hmotnej núdzi. „Týka sa to detí od troch, respektive od dvoch rokov do deviatej triedy základných škôl,“ spresnil minister.

Smer chce obedy zadarmo už od januára. Čo zatiaľ vieme o sociálnom balíku

K sume 1,2 eura na dieťa sa dostali podľa J. Richtera tak, že spriemerovali ceny v zariadeniach tak, aby pokryli celú republiku a náklady na stravu. Detaily musí ešte vláda dorokovať so zriaďovateľmi, ktorými sú nielen mestá a obce, ale aj súkromné a cirkevné školy a špeciálne školy.

 

Zatiaľ známe opatrenia v chystanom obrom sociálnom balíku

  • Obedy pre žiakov základných škôl zadarmo (vrátane posledného ročníka škôlky), aktuálne rodičia platia 1,20 eura za obed, štát by to mohlo vyjsť cez 100 miliónov eur, je otázne, či sa opatrenie stihne sputsiť v aktuálnom školskom roku. Návrh pripravuje Smer-SD.
  • Zdvojnásobenie daňového bonusu na deti do 6 rokov (aktuálne 21,56 eura mesačne na každé dieťa u jedného z pracujúcich rodičov). Za návrhom je Most-Híd.

  • Mladomanželské pôžičky do 15-tisíc eur, kde pri narodení dieťaťa štát prevezme na seba časť splátky, o sume sa ešte diskutuje. Za návrhom je Most-Híd.

  • Financovanie školských autobusov, viac detailov ešte nie je k dispozícii, spolu so zvýšením daňového bonusu by to mohlo štát vyjsť na 80 mil. eur. Návrh zastrešuje Most-Híd.

  • Povinnosť prispieť zamestnancovi na dovolenku v SR, spolu so štátom do 500 eur ročne by mohla platiť pre firmy od 50 zamestnancov. Navrhuje SNS.

  • Znížiť DPH pre poskytovateľov ubytovania z 20 na 10 %. Dokopy s rekreačnými poukážkami sa dopad odhaduje na 25 mil. eur. Za návrhom je SNS.

  • Zdvojnásobiť vianočné penzie oproti súčasnosti, najvyššia hodnota by mohla byť 170 eur, dopad na štátnu kasu niekde okolo 75 miliónov eur. Navrhuje to Smer-SD.

  • Zdvojnásobiť počet pobytov v kúpeľoch. Za 10 miliónov eur zo štátnej kasy. Navrhuje to Smer-SD.