Viete, že priemerný Slovák vlani disponoval finančným bohatstvom vo výške 6 778 eur? Ak by ste túto sumu aktuálne vložili na termínovaný vklad, za rok by ste podľa portálu Finančná hitparáda získali pri úrokovej sadzbe 0,01 percenta čistý výnos zhruba 1 euro, pri najvyššej sadzbe 0,51 percenta by bol výnos 28 eur. V podstate „bagateľ“.

Prirodzene, z tejto sumy vám štát ukrojil na zrážkovej dani z výnosov 19 percent. Príjmy z kapitálového majetku sa totiž ako súčasť osobitného základu dane zdaňujú spravidla zrážkami podľa paragrafu 43 zákona o dani z príjmov.

podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Na dani z dividend platíte málo, dajte viac, dumá I. Matovič. OECD nám posiela jasný odkaz

Zrážkami sú podľa súčasnej legislatívy vysporiadané napríklad aj bankové vklady, vyplatenie podielov z podielových fondov slovenských správcov či kupóny z dlhopisov vydaných na Slovensku. Zaujímavé je, že na bežných účtoch držia Slováci podľa Národnej banky Slovenska zhruba 70 percent svojho finančného majetku.  Tie im nezarábajú ani to málo. Na nich majú 41,94 miliardy eur, ktoré každoročne okresáva inflácia. Rezort financií má najnovšie zálusk na to, aby výnos okresal ešte viac – o vyššie dane a odvody.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa