Na vydanie knihy „Zlé peniaze“ o kríze a pokazenom finančnom systéme vyzbieral 9 020 eur. Žiadny slovenský projekt uchádzajúci sa o podporu drobných prispievateľov zatiaľ toľko peňazí nezískal.

Fotograf Ľubo Stacho získal vlani na projekt knihy fotografií hlavnej bratislavskej ulice Obchodná 1984-2014 zhruba šesťtisíc eur. Najúspešnejšia česká kampaň cestovateľských dobrodruhov vyzbierala na projekt Trabantom naprieč Tichomorím 110-tisíc eur .

J. Karpiš pôsobí ako ekonomický analytik v think-tanku INESS (Inštitút sociálnych a ekonomických analýz) a je známy kritikou centrálnych bánk a spoločnej európskej meny. Odmieta čoraz silnejšie prepojenie bánk a štátov či zachraňovanie Grécka pred bankrotom na úkor európskych daňových poplatníkov.

Ako obísť vydavateľov

Crowdsourcing je spôsob, ako na finančne náročné projekty získať peniaze od množstva drobných investorov, kupcov, fanúšikov. V prípade knihy Zlé peniaze J. Karpiš obišiel tradičné vydavateľstvá, ktoré si berú z vydaných kníh väčšinu zisku a podarilo sa mu prostredníctvom sociálnych sietí predať vyše tristo kníh ešte pred ich fyzickým vytlačením.

Na Slovensku sa zatiaľ crowdfundingové portály – Ideasstarter či Marmeláda, len pomaličky rozbiehajú.

Najúspešnejšie svetové platformy Kickstarter a Indiegogo už poslali na účty autorov zaujímavých projektov miliardy eur. Slovenskí startupisti Jozef Žemla a Viktor Reviliak rozbehli za 80-tisíc dolárov z Indiegogo miniatúrnu nabíjačku na mobily CulCharge, ktorá v súčasnosti reprezentuje Slovensko na výstave Expo v Miláne.