Prudký rast cien ani zďaleka nepovedal posledné slovo. Januárová inflácia skončila na hodnote 15,2 percenta. Oproti poslednému mesiacu minulého roka prišlo k miernemu poklesu o 0,2 percentuálneho bodu. Priemerný rast cien v decembri aj novembri 2022 dosiahol 15,4 percenta. Ide o medziročné porovnanie údajov – CPI. Pri medzimesačnom ceny od decembra 2022 do januára 2023 stúpli o 2,6 percenta. Vysoká inflácia bude slovenské úspory trápiť aj v tomto roku.

Konkrétnu výšku tohtoročného zdražovania sa snažia odhadnúť analytici. Odborníci pracujúci pre ministerstvo financií počítajú za celý rok 2023 s priemernou infláciou vo výške 9,8 percenta. Pri takomto vysokom raste cien budú úspory ľudí naďalej strácať kúpnu silu. Človek má v banke odložených napríklad 15-tisíc eur. Pri trojpercentnom úroku banka v priebehu roka zhodnotí peniaze o 450 eur. Po zaplatení devätnásťpercentnej dane z príjmu cinkne klientovi reálne na účte 364,50 eura.

Z pohľadu očakávaného rastu cien ide o príliš slabý zisk. Tohtoročná inflácia vo výške 9,8 percenta znehodnotí kúpnu silu 15-tisíc eur až o 1 470 eur. Na vykrytie očakávaného rastu cien je potrebné zhodnotiť úspory vo výške 15-tisíc eur na 16 470 eur. To je nereálne. Ani prípadné investovanie do akcií takéto vysoké zhodnotenie s veľkou pravdepodobnosťou neprinesie. Situácia na finančných trhoch je stále veľmi neistá a cenné papiere firiem môžu skončiť v červených číslach aj v roku 2023.

Šetrenie na nesprávnom mieste

„Slováci aj pre vyššie výdavky v minulom roku obmedzili investovanie na finančných trhoch. Kým v roku 2021 vložili do podielových fondov 1,5 miliardy eur nových investícií, v minulom roku to bolo len 500 miliónov, čiže o dve tretiny menej,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Marián Búlik. Pritom práve v časoch padajúcich finančných trhov je vhodné začať pravidelne investovať. Z dôvodu nižších cien si človek za tie isté peniaze nakúpi viac akcií. Čím viac akcií, tým lepšie zhodnotenie peňazí a vyšší zisk v budúcnosti.

Napriek tomu ľudia v neistých časoch ako prvé zvyknú obmedziť investovanie. Nejde o životne dôležitý výdavok a jeho škrtnutie z krátkodobého hľadiska nespôsobí rodinnému rozpočtu žiadne škody. No z dlhodobého pohľadu prídu ľudia o značné peniaze. Pri kolektívnom investovaní platí jedno pravidlo – čím dlhšie investujete, tým viac peňazí zarobíte. Človek napríklad do podielového fondu s priemerným ročným výnosom päť percent investuje každý mesiac 100 eur. Po desiatich rokoch bude mať majetok vo výške 15 528 eur, po dvadsiatich 41 103 eur, po tridsiatich 83 226 eur, po štyridsiatich 152 602 eur a po päťdesiatich 266 865 eur.

Vždy sa nájde výnimka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa