Stratég Morgan Stanley Michael Wilson patrí už roky medzi najväčších kritikov na Wall Street. V súčasnosti varuje pred možným poklesom najmä technologických titulov, ktoré tento rok ťahali akciový trh nahor. M. Wilson naďalej očakáva pokles indexu S&P 500 na úroveň 3 200 bodov. Do konca tohto roka by sa však podľa neho mal trh výrazne upokojiť.

Tohtoročný rast indexu S&P 500 ťahalo minimum titulov, ktoré výrazne prekonali priemernú výkonnosť indexu na trojmesačnej báze. Zo značnej časti ide o veľké technologické spoločnosti, ktoré sa však podľa M. Wilsona môžu opäť dostať pod tlak, ak prestane klesať inflácia a vzrastú výnosy dlhopisov. „Fed si nemôže dovoliť začať znižovať sadzby príliš skoro,“ hovorí stratég.

Nie je jediný, kto sa nedá nalákať na tohtoročnú rastovú pascu. Aj najnovší aprílový prieskum Bank of America medzi manažérmi veľkých fondov ukazuje, že veľkí hráči na trhu sú skôr skeptickí.

Veľkí investori rezignujú

Manažéri investičných fondov, ktorých názory na trhy a ekonomiku zisťovala Bank of America od 6. do 13. apríla, neoplývajú prílišným optimizmom. Sentiment riadiacich pracovníkov fondov je najhorší od začiatku roka a je na úrovni z obdobia vrcholiacej finančnej krízy. Prieskumu sa pritom zúčastnilo 286 manažérov, ktorí spravujú prostriedky s celkovou hodnotou 728 miliárd dolárov.

Sentiment investičných fondov
Zdroj: Bank of America
Sentiment investičných fondov

Taktiež ukazovateľ „short interest“ na akciovom trhu, vyjadrujúci celkový počet akcií v rámci indexu S&P 500, s ktorými investori a obchodníci špekulujú na pokles (short), dosiahol najvyššiu úroveň za posledné dva roky.

Počet akcií, ktoré investori obchodujú nakrátko sa  zvyšuje
Zdroj: Bank of America
Počet akcií, ktoré investori obchodujú nakrátko sa zvyšuje

Podľa renomovanej investičnej banky Goldman Sachs veľkí hráči plánujú v nasledujúcich týždňoch zbavovať sa akciových pozícií. Očakáva sa, že predajné príkazy od CTA (firmy, ktoré poskytujú odporúčania pre obchodovanie s futures kontraktmi a opciami) dosiahnu v nasledujúcom týždni 36,2 miliardy dolárov a v priebehu mesiaca 222 miliárd dolárov.

NYSE Opens Monday Morning
Neprehliadnite

Najvýkonnejšia americká akcia za dve dekády. Nemusíte byť Tesla, aby ste všetkých predbehli

Blížiacu sa recesiu investori môžu prehliadať, avšak šéf poradenskej spoločnosti Longview Economics Chris Watling tvrdí, že práve takíto optimisti nemajú šancu vyhnúť sa ujme.

Najnovšie ekonomické údaje z USA naznačujú, že recesia je už veľmi blízko, uviedol Ch. Watling. Investori sa podľa neho musia pripraviť na problémy na akciovom trhu.

Recesia sa rozšíri

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa