„Hrozí, že mnohé firmy koniec odkladu splátok úverov stiahne do bankrotu,“ povedal pre TREND Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). V čase tvrdého lockdownu majú obrovské problémy takmer všetci domáci podnikatelia pôsobiaci v sektore služieb.

„Som toho názoru, že by sa malo dohodnúť s bankami, že minimálne po dobu zákazu vychádzania, prípadne núdzového stavu sa odklad predĺži. Ideálne aj na tri mesiace po tom, čo zákazy a obmedzenia prestanú, aby dlžníci mali z čoho zaplatiť,“ dodal P. Serina.

Podľa informácií týždenníka TREND je v hre viacero možností, ako vyriešiť súčasné problémy. Asi tým najhorším variantom je, že ministerstvo financií ustúpi tlaku bánk a vôbec nepredĺži odklad splátok úverov. Ďalším riešení je kompromis, ktorý prinesie odklad splátok počas súčasného lockdownu len zatvoreným prevádzkam a ich zamestnancom. Treťou možnosťou je plošné predlženie úverového moratória pre všetky firmy a retailových klientov.

Problémy so splácaním úverov budú mať hlavne majitelia zatvorených predajní a ich zamestnanci.
Zdroj: Ronald Zak
Problémy so splácaním úverov budú mať hlavne majitelia zatvorených predajní a ich zamestnanci.

Rokovanie s bankami posunuli

Pôvodne sa o možnosti predĺženia odkladu splátok malo rozhodnúť už tento týždeň vo štvrtok, ale ministerstvo financií stretnutie s bankármi presunulo na budúci týždeň. Ide o šibeničný termín, keďže väčšine firiem aj ľudí sa súčasný deväťmesačný odklad končí práve v druhej polovici januára.

Pre podnikateľov je dôležité, aby v prípade predlženia odkladu firmy aj naďalej nemali záznam v úverovom registri, lebo v opačnom prípade sa im v budúcnosti skomplikuje prístup k novým pôžičkám.

Zároveň aj v prípade ďalšieho predlženia sa časť zamestnávateľov nevyhne bankrotu a otvorenou otázkou ostáva len to, koľko veľa podnikov v tomto roku skrachuje. „Je isté, že sa nájdu podnikatelia – a nemyslím si, že ich bude málo, ktorí po tom, čo sa splácanie opäť začne, nebudú mať na úhradu a s podnikaním skončia,“ odhadol budúci vývoj P. Serina.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa