Aspoň zatiaľ odklad splátok pri úveroch znamená, že dlžníci sa dostanú do úverového registra. To môže spôsobiť problémy pri získavaní úverov v budúcnosti.

Práve preto môže byť predĺženie splátkového kalendára vhodnejšie. „Toto riešenie na rozdiel od odkladu splátky k úveru nevstupuje do úverového registra,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Fincentrum.

O predĺženie lehoty splácania je možné svoju banku požiadať. „O predĺženie lehoty splatnosti môže klient požiadať ako o štandardnú zmenu zmluvných podmienok bez schvaľovania s poplatkom v zmysle cenníka,“ upozorňuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Napriek tomu aj predĺženie lehoty splácania môže znamenať reštrukturalizáciu úveru a zápis v úverovom registri. „Ak klient rieši predĺženie lehoty splatnosti z dôvodu, že sa dočasne zhoršila jeho finančná situácia, môže požiadať o reštrukturalizáciu úveru – predĺženie lehoty splatnosti. V tomto prípade banka od klienta požaduje k žiadosti predložiť doklady k strate, prípadne k zníženiu príjmu. Žiadosť podlieha schváleniu a je bez poplatku za zmenu,“ dopĺňa D. Miša.

O fungovaní úverového registra sa však v súčasnosti

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa