Z trhu síce odišiel Air Berlin aj jeho rakúska dcéra Niki. Schwechat však vzali útokom lowcostové aerolínie. Vznikol Laudamotion, v príprave na brexit aj britský easyJet. Rakúsky Level je súčasťou International Airlines Group. Silnú základňu vo Viedni si vytvoril budapeštiansky Wizz Air.

O cestujúcich sa začali biť akciovými cenami, lebo do niektorých destinácií lietajú aj dva či tri lowcosty. Podľa portálu austrianaviation.net priemerná cena jednosmernej letenky u Laudamotion bola tento rok v lete iba 37, u Wizz Airu 47 a easyJetu 61 eur.

Jeden z dvoch členov predstavenstva a prevádzkový riaditeľ letiska Julian Jäger však pre britský portál Flight Global označil úroveň cien leteniek za neudržateľnú a nebol by prekvapený, keby v budúcom alebo ďalšom roku nastala na trhu určitá konsolidácia. Tento názor podporuje aj fakt, že napríklad Level nemal vlani plné lietadlá ani vtedy, keď ponúkal letenky za jediné euro.

Tento rok neexpandoval a na budúci rok namiesto rozvoja pravidelných liniek sa sústredí na chartery pre rakúskych touroperátorov. Na zimu ani na budúce leto zatiaľ neoznámil nič nového easyJet Europe a Eurowings Europe zruší do konca roku štyri z 15 liniek a pridáva iba jedinú.

Expandovať budú v najbližšom čase dvaja veľkí hráči. Laudamotion, rakúska dcéra Ryanairu pridáva vo Viedni k existujúcim 28 linkám od 27. októbra (od platnosti zimného letového poriadku) postupne 22 nových a ďalších 17 pridá od jari budúceho roku. Akcionárom sľubuje, že v budúcom roku vyrovná doterajšiu prevádzkovú stratu 50 miliónov eur a v budúcom – treťom roku prevádzky vybaví deväť miliónov pasažierov, čím sa stane po Austrian Airlines rakúskou dvojkou. Šéf skupiny Ryanairu Michael OʹLeary vyhlásil, že do piatich rokov bude jednotkou.

Lowcostovou dvojkou je vo Viedni maďarský Wizz Air. Do konca tohto roku pridá štyri destinácie a v lete budúceho roku má lietať z Viedne už na 34 letísk v 26 krajinách. V ponuke budú štyri milióny sedadiel.

Na expanziu oboch lowcostov doplatí Bratislava, ktorá stratí na dvanástich linkách cestujúcich z a do Rakúska. Tie do vlaňajška lietali iba z Bratislavy, teraz ich má buď aj Laudamotion alebo Wizz Air.