Klienti, ktorí požiadali o odklad splátok v situácii, keď to pre nich nebolo úplne nevyhnutné, by mali zvážiť predčasné zrušenie odkladu, o ktorý požiadali a ich banka im ho v zmysle zákona „Lex korona“ umožnila. Odklad splátok totiž v konečnom dôsledku úver predražuje, navyše klienti, ktorí majú odklad splátok aktívny, môžu mať v tomto čase problém získať ďalší úver.

S odkladom sa ďalší úver získava ťažko

Ak by teda klient počas odkladu, teda prestávky v splácaní svojho úveru, zrazu potreboval relatívne rýchlo financovať napríklad kúpu nehnuteľnosti, jeho úverové možnosti budú sťažené. Problém môžu mať v takej situácii aj ľudia, ktorí by potrebovali od banky aj relatívne nižší spotrebný úver.

NBS
Neprehliadnite

NBS odporúča nerozdeľovať zisky za rok 2020. Bankám, aj poisťovniam

„Počas trvania odkladu splátok pri hypotéke alebo spotrebnom úvere v našej banke nie je možné poskytnúť ďalší úver,“ upozorňuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne (SLSP). „Súčasne platí, že odklad splátok nebude znamenať negatívny záznam v úverovom registri a nebude mať vplyv na možnosť požiadať o nový úver po jeho skončení,“ dodáva. Upresňuje, že banka zmaže záznam o mimoriadnom odklade splátok z úverového registra po skončení odkladu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa