Bolívijský prezident Evo Morales, vodca socialistickej strany a hnutia za práva pestovateľov koky, sa medzi svetovými politikmi veľkej obľube neteší. Napriek tomu ho nemôžu ignorovať. Vo Francúzsku ho prijal prezident Nicolas Sarkozy, v bolívijskom hlavnom meste La Paz sa často objavujú delegácie z Číny či Ruska a koncom vlaňajška mu dokonca audienciu udelil japonský cisár, ktorý to ročne umožní maximálne tuctu štátnikov.

Za prekvapujúcou ústretovosťou stojí nerastné bohatstvo chudobnej Bolívie, hoci prezident sa zahraničným investíciám bráni. Krajina má okrem iného neuveriteľné zásoby lítia.

Je to najľahší zo všetkých kovov. Jeho hustota je o polovicu menšia ako hustota vody. Keďže je veľmi reaktívny, v čistej kovovej forme sa nikde na svete v prírode nevyskytuje. Sú známe len jeho zlúčeniny – obsahuje ho až 110 minerálov, najbežnejších je šesť (amblygonit, eukryptit, lepidolit, petalit, spodumen a cinvaldit). Vyskytuje sa aj v minerálnych vodách a v morskej vode.

Súčasné svetové zásoby lítia v mineráloch predstavujú 14 miliónov ton, v morskej vode je ho až 230 miliárd ton. Jeho nedostatok ľudstvu nehrozí. Ide však o jeho cenu. Najjednoduchšie a najlacnejšie sa získava zo soľných roztokov, ktorých obrovské ložiská predstavujúce 35 percent svetových zásob sú práve v Bolívii v soľnej panve Uyuni. V prvým mesiacoch tohto roka sa mali na trhu objaviť prvé tony kovu z pokusnej ťažby.

Strategický kov

Každý civilizovaný človek sa s výrobkami obsahujúcimi lítium stretáva denne. Lítiové baterky sa v súčasnosti nachádzajú takmer v každých hodinkách, rovnako ako notebookoch, mp3 prehrávačoch, v GPS, ale lítium je aj v mnohých hliníkových zliatinách, v ložiskových kovoch, používa sa aj v keramike, sklárstve a je súčasťou viacerých liekov (antidepresív). Je tiež surovinou na výrobu paliva pre fúzne reaktory budúcnosti – trícia.

Preto do jeho ťažby nechcú púšťať zahraničný kapitál nielen v Bolívii, ale ani v Čile, ktoré je v dodávkach tohto kovu svetovou jednotkou (ďalšími sú Austrália, Čína a USA). Čiľania získavajú lítium v podobe uhličitanu lítneho slnečným vysušovaním soľných roztokov z púšte Atacama. Náklady na kilogram predstavujú len jeden USD, no na trhu sa obchoduje až za šesť USD. Tu je kameň úrazu.

Čo z toho, že na hranici s Českom leží saská obec Zinnwald-Georgenfeld, pod ktorou sa nachádza najväčšie ložisko lítia v Európe, keď náklady na vydolovanie kilogramu by predstavovali približne 4,5 USD. Je ho tam 50- až 80-tisíc ton. Toto množstvo by podľa European Fusion Development Agreement stačilo zásobovať celú Európsku úniu.

Obrovské čerstvo objavené zásoby sú aj v podzemí Afganistanu. Lenže dostať sa pod výrobné náklady Čiľanov je priam nemožné. A je tu, samozrejme, Bolívia. Chce dokonca aj vybudovať závod, kde by sa vyťažená suroviny spracovala až na finálne lítium-iónové akumulátory. Tie síce nie sú najdokonalejšie, ale na najbližšie desaťročia je to najrealistickejší a najlepší mobilný zdroj energie najmä z hľadiska pomeru cena/výkon. Zatiaľ však na najväčšom svetovom vyschnutom soľnom jazere Salar de Uyuni v bolívijských Andách nie sú ani spevnené cesty, ani zavedená elektrina.

„Nezištná“ pomoc

Aj keď je bolívijská lítiová bonanza pre zahraničných investorov zatvorená, francúzsky miliardár Vincent Bolloré, juhokórejská spoločnosť LG a japonské koncerny Mitsubishi a Sumimoto už viac rokov vláde bezplatne pomáhajú s plánovaním ťažby.

E. Moralesa medzitým prijímajú štátnici a dúfajú, že názor zmení a oni sa dostanú k lacnému strategickému zdroju. Podľa odborníkov by sa s finálnou ťažbou malo začať v roku 2014. Počiatočná ročná kapacita má dosiahnuť 30-tisíc ton uhličitanu lítneho, čo by zodpovedalo tretine vlaňajšej svetovej produkcie.

Cena uhličitanu lítneho
(USD/kg)

O rozvoji elektromobilov môže rozhodnúť Bolívia

PRAMEŇ: Ehren Gonzáles

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 22.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto na titulke - Profimedia.cz