Za celý minulý týždeň ceny ropy Brant aj WTI zaznamenali v dôsledku obáv o ďalší vývoj ekonomiky a dopytu výrazný pokles. Cena ropy Brent klesla za týždeň o 5,5 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od konca mája. Cena ropy WTI klesla približne o 7 percent.

V závere týždňa však došlo k nárastu cena o jedno percenta po tom, čo americké námorníctvo zničilo iránsky dron v strategickom Hormuzskom prielive, ktorý je kľúčový pre globálne dodávky ropy z regiónu. To opäť zvýšilo napätie na Blízkom východe. Veľká Británia vyhlásila, že bude obhajovať svoje záujmy v oblasti lodnej dopravy v regióne a šéf amerického generálneho štábu Kenneth McKenzie zase povedal, že USA budú konať aj „agresívne“, aby umožnili voľný prechod lodí úžinou po nedávnych útokoch na ropné tankery v Perzskom zálive.

Irán zadržal dve lode v Hormuzskom prielive, jednu plaviacu sa pod britskou vlajkou a jednu pod libérijskou vlajkou. Stalo sa to na vodnej ceste, ktorou prechádza pätina svetového exportu ropy. Mnohé z 2 000 firiem, ktorých lode sa plavia v oblasti, prikázali svojim plavidlám, aby cez Hormuzský prieliv prechádzali iba za denného svetla a vysokou rýchlosťou. Len niekoľko firiem zastavilo objednávky prepravy.

Zadržanie ropných tankerov v Hormuzskom prielive podľa odborníkov na energetiku zvýši cenu poistenia dopravných spoločností, a ak sa situácie vymkne spod kontroly, zmenší sa preprava tankermi po tejto dôležitej vodnej ceste.

K rastu ceny ropy prispelo aj pozastavenie ťažby na najväčšom líbyjskom ropnom ložisku.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri vzrástla na záver týždňa na 62,47 dolárov za barel (159 litrov). Za celý týždeň však klesla o 5,5 percenta. Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom vzrástla na 55,63 dolárov za barel.

Ropy bude dosť

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla, že je pripravená urobiť potrebné kroky na zabezpečenie bezproblémového zásobovania trhov surovinou. V reakcii na rastúce napätie okolo Iránu a dodávok ropy cez Hormuzskú úžinu informovala, že vývoj pozorne monitoruje a v prípade narušenia dodávok je pripravená okamžite reagovať s cieľom zabezpečiť, aby svetové trhy boli adekvátne zásobované. Navyše, ako dodala, v súčasnosti sú trhy zásobované dostatočne, pričom zásoby vo svete sa ešte zvýšili, keďže produkcia v 1. polroku prekonala objem dopytu.

Zlato sa blyslo

Zlato na konci uplynulého týždňa nakrátko po polnoci stredoeurópskeho času zdraželo

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa