Istým vysvedčením, nie s dobrou známkou, je pre koalíciu fakt, že kým preferencie vládnucich strán idú dole, podpora Kotlebovej strany pomaly stúpa. Ak by ľudia boli spokojní s tým, kde sa to na Slovensku uberá, iste by sa preferencie Kotlebovcov neblížili už k 15 percentám.

Koniec gazdu

Parlamentné voľby vlani 5. marca pochovali jednu stranu a jej gazdu. Zo štvorkoalície je už dávno len trojka. Sieť v parlamente zastupuje len poslankyňa Alena Bašistová. Kto si ešte dnes spomenie na Radoslava Procházku a jeho veľké ambície? Na čo si ale verejnosť bude dobre pamätať? Možno len na jeho vydesené oči, ktoré prezradili, že klamal, keď musel odpovedať na otázku novinárov, či rokoval hneď po voľbách s premiérom na Úrade vlády.

Bugár sa osvedčil

Vstup strany Most-Híd do vládnej koalície je podľa jej predsedu Bélu Bugára obetou. Strana sa vraj obetovala v prospech stability na Slovensku. Pre Most-Híd bolo toto nové dobrodružstvo, vyjadrené v nezvyčajnom spoločenstve so Smerom a SNS, ozajstnou skúškou.

Na túto obetu zatiaľ nedoplatila stratou života. Preferencie jej však nerastú a vo všetkých povolebných prieskumoch sa objavuje na hranici zvoliteľnosti alebo len málo nad ňou. Jediným ministrom strany, ktorý odviedol naozaj kus dobrej práce, je ministerka Lucia Žitňanská. Ak aj táto strana odíde v ďalších voľbách do minulosti, po ministerke tu zostane prelomový protischránkový zákon, zmeny v exekúciách, v osobnom bankrote, v súdnictve...

Frustrovaný Danko

Prekvapením trojky je priam idylické spojenectvo Danko-Bugár. Ani toto spojenectvo však šéfovi SNS nepomohlo k tomu, aby dosiahol to, čo chcel. Je to presne naopak. Andrej Danko vyštartoval po voľbách ako rýchlik a presvedčivý líder. A budúci možný premiér. A po roku je z neho takmer lokálka na bezvýznamnej trati.

A. Danko sa musí vyrovnávať s klesajúcimi preferenciami strany. Kdeže, takto na premiérsky post nedosiahne. Snáď už pochopil, že horalková vojna s poslancami v parlamente alebo bozkávanie vlastných kapitánskych výložiek nie je pre voličov to pravé orechové. Na pohľad možno malichernosť, keď ho jeho vlastný minister obrany povýšil z desiatnika na kapitána v zálohe, dostala Danka pod veľký tlak. Neuniesol ho, čo sa od človeka ašpirujúceho na post premiéra, prirodzene čakalo. Padol A. Danko a s ním aj jeho strana – v preferenciách z takmer 14 na desať percent.

Body mu nepriniesol ani  plánovaný koniec „žltých vlakov“ a obnovenie premávky IC vlakov.

A aj zatiaľ posledná vojna v energetike nedopadla podľa jeho predstáv. Robert Fico ho aj tu predbehol. Predsa len, trhanie vysokých faktúr za elektrinu je efektnejšie a účinnejšie. Bol to R. Fico, ktorý občanov opäť zachránil od pohromy.

Bonaparte v Smere

Ak by sme chceli hodnotiť reformné kroky najsilnejšej vládnej strany, nevieme, z ktorej strany začať. Za zmienku nestojí nič. Snáď len kroky ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Aj keď je otázne, či skôr nejde o naprávanie toho, čo narobili v zdravotníctve neschopní (ale pritom všetkého schopní) nominanti Smeru na ministerstve, či vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, kde vyrobili 200 miliónovú stratu.

Pre premiéra Roberta Fica je uplynulý rok tým najhorším počas jeho politickej kariéry. Vládnuť v trojkoalícii je preňho celkom nová situácia, ktorú ešte nemal odskúšanú. Stálo ho veľa síl, ustáť ju. Pracovné vypätie ho ale takmer stálo zdravie.

Smer od volieb však u voličov neboduje ale pozvoľne padá k 25-tim percentám.  A to napriek tomu, že Fico, a to treba priznať, bojuje. Chodí po regiónoch spolu s „novými“ tvárami Smeru, obieha školy, kde presviedča študentov, navštevuje fabriky, mestá. Žije aj na facebooku. O jeho nový imidž sa mu stará mediálny guru E. T. Zmenil komunikačnú stratégiu. Premiér sa už neukazuje len ako politik, ale aj ako človek. Športuje, umýva si tvár v Dunaji, hladká psíka... Aj keď je to sympatické (veď ten, kto má rád psa, nemôže byť zlým človekom), nestačí to.  Všetko je primálo. Na obrat to veru nevyzerá. Verejnosť totiž čaká niečo iné.

Kauza Bašternák síce utíchla, ale nie je preč. Navždy bude meno tohoto kvázi podnikateľa spojené so Smerom. Najväčšiu politickú kauzu minulého roka už dokážu akceptovať len najskalnejší voliči strany. Tí prepáčia Smeru a jeho predsedovi zatiaľ všetko. Aj Ladislava Bašternáka a Roberta Kaliňáka. Dokonca aj to, že L. Bašternák naďalej prenajíma byt premiérovi.

R. Kaliňák si ale obchodmi s podnikateľom podozrivým z podvodov na DPH načisto zničil svoju politickú kariéru. Po Robertovi Ficovi už nepreberie žezlo ani v strane a rozplynuli sa aj jeho sny o tom, že raz možno bude premiérom aj on. Nestane sa ním ani potom, keď polícia vyšetrí tieto podvody.

Premiér vie, čo bráni tomu, aby začal Smer preferenčne rásť. Verejnosť má už plné zuby korupcie. Snáď preto sa Fico odhodlal na dosiaľ nepredstaviteľné. Stretol sa s protikorupčnými aktivistami z nadácie Zastavme korupciu, Aliancie Fair-play a Transparency International, hoci ešte nedávno im nevedel prísť na meno. Vyzýva občanov, aby oznamovali korupciu. Chce tým budiť dojem, že Smer sa chce s korupciou porátať.

Výzve premiéra sa ale veriť nedá. Čakáme na skutky. Na to, keď sa za mreže dostanú Bašternákovci a Jánošovci s alobalom, a špeciálnu prokuratúru už nebude riadiť premiérova Brzda, ktorá odkladá ad acta jednu kauzu za druhou.