Vychovali deti, ktoré teraz pracujú a tak obaja rodičia budú môcť získať vyššiu penziu. Čím viac potomkov v rodine, tým pre nich finančne lepšie. Tí, čo vlastné či osvojené deti nemajú, majú jednoducho smolu. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) chce presadiť, aby takto potomkovia prispievali rodičom na penziu, a to už od roku 2023, čím by im ju zvýšili.

Slovensko po odobrení plánu obnovy môže už v lete získať 800 miliónov eur
Neprehliadnite

Zabudnite na lepšiu penziu, bude nižšia o desiatky eur. Krajniak hľadá úspory, štát ich míňa

Novinka by sa mala dotknúť len budúcich penzistov, ktorí budú žiadať o dôchodok až po tomto termíne, ak vláda schváli prvú časť Krajniakovej dôchodkovej reformy v rámci novely zákona o sociálnom poistení. Tá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Deti prispejú, aj štát sa pridá

O rodičovskom bonuse sa opäť začína v týchto dňoch horlivo diskutovať. V slovenskom systéme dôchodkového zabezpečenia by išlo o novinku. Tá má zabezpečiť, že 2,5 percenta z hrubej mzdy potomka, ktorú by reálne aj tak nevidel, lebo je súčasťou jeho odvodov štátu, môže „ostať“ v rodine. A na každého rodiča by tieto percentá išli zvlášť. TREND zisťoval viac, čo je aktuálne v hre.

Dôchodkový systém podľa názoru Evy Rovenskej, hovorkyne rezortu práce, rešpektuje dva princípy solidarity. „Solidaritu v rámci jednej generácie, pretože aj v rámci nej majú ľudia rozdielnu výšku príjmov. Nie každý môže mať vyšší zárobok a následne vyšší dôchodok. Tiež platí princíp medzigeneračnej solidarity, teda deti prispejú na penziu rodičom z vyplácaných odvodov,“ zdôraznila E. Rovenská pre TREND.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mika. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cirkus vo vyhláškach, chaos vo firmách. Zákazníci však nie sú na špagátiku

Výška odvodov pracujúcich detí sa však nebude zvyšovať a zároveň to nebude mať vplyv na výšku dôchodku ich samých. Predstava rezortu práce je, že dôchodca, ktorý má jedno pracujúce dieťa, dostane k penzii navyše okolo 30 eur mesačne. Kto má dve pracujúce deti, dostane približne 60 eur a tak ďalej.

Smolu by mali v tomto prípade bezdetní, keďže tí si budú svoju penziu musieť zvyšovať sami. Je tu však iný problém – štát bude túto novinku dotovať ročne sumou 600 miliónov eur. To je v príkrom rozpore s vládou deklarovaným princípom udržateľnosti dôchodkového systému.

Potomok sa sám rozhodne

Návrh na rodičovský bonus bude po schválení zákona vládou a parlamentom vyplácať Sociálna poisťovňa. Vychádzať bude z údajov v registri fyzických osôb jednak biologického rodiča či osvojiteľa.

„Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať svojím pestúnom, bude mať možnosť oznámiť to do konca októbra 2022. Ak nebude chcieť venovať časť svojich odvodov nikomu, rovnako to oznámi do konca októbra 2022,“ konštatuje E. Rovenská pre TREND.

Každému žijúcemu rodičovi, teda matke i otcovi, bude môcť toto dieťa odviesť 2,5 percenta z hrubej mzdy, spolu teda presmeruje 5 percent svojho hrubého zárobku zo zaplatených odvodov. Svoje rozhodnutie prispievať, či neprispievať rodičom – seniorom bude môcť každý raz za 5 rokov zmeniť. Najneskôr však vždy do konca októbra, pričom toto rozhodnutie bude platiť pre nasledujúci rok, dodáva hovorkyňa rezortu.

Ako bude môcť pracujúci potomok bude rozdeliť časť svojich odvodov
  • Biologickým rodičom (každému max 2,5 %)
  • Osvojiteľom (každému max 2,5 % na osobu, pri viacerých osobách najviac spolu 5 %)
  • Pestúnom (každému max 2,5 % na osobu, pri viacerých osobách najviac spolu 5 %)
  • Pracujúce dieťa sa môže rozhodnúť neposkytnúť časť svojich odvodov nikomu.

PRAMEŇ: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Odborníci z praxe už teraz upozorňujú na problém dvojakého zaobchádzania. Rodičovský bonus sa má týkať len rodičov s pracujúcimi deťmi, nie tých seniorov, ktorí deti nemajú, alebo tie sú nejako zdravotne znevýhodnené a nemôžu pracovať. Obrovská zmena by to bola aj pre Sociálnu poisťovňu, ktorá by sa musela nastaviť na novú agendu a preskúmavať, či obidve strany spĺňajú potrebné podmienky. To by znamenalo ďalšiu administratívu a zmenu IT systémov.

Dieru v rozpočte treba zaplátať

V praxi návrh Krajniakovej novely naráža na viacero problémov. V prvom rade ide o obrovskú finančnú záťaž pre celý sociálny systém. Nová dávka nie je finančne krytá štátom. Prehĺbila by deficit rozpočtu verejnej správy o 553 miliónov eur v roku 2023 a o 592 miliónov v roku 2024.

Výsledkom bude podľa Mariána Búlika, finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko, stále každoročná diera v štátnom rozpočte vo výške približne pol miliardy eur. „To je v priamom rozpore s účelom reformy, ktorá má mať za cieľ urobiť systém finančne udržateľným a diery v rozpočte Sociálnej poisťovne zapchávať, nie ich zväčšovať,“ konštatuje pre TREND.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“

Treba nájsť vhodné zdroje, ktoré celý „špás“ zaplatia, keďže Sociálna poisťovňa bude pýtať viac peňazí. Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ)  to tiež kritizuje. Návrh rezortu práce má totiž zhoršiť  dlhodobú udržateľnosť zhruba o 0,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) a tiež má mať aj okamžitý negatívny vplyv na deficit verejných financií aj na vývoj dlhu.

„Toto opatrenie ovplyvňuje redistribúciu v rámci žijúcich generácií poistencov a dôchodcov a medzigeneračnú spravodlivosť," okomentovala rada. Zopakovala, že to môže diskriminovať  bezdetných dôchodcov, ale aj tých, ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté, alebo pracujú v zahraničí.

Na snímke semafor svieti na červeno na prechode pre chodcov, v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom

Rovnako to vníma aj M. Búlik. „V neposlednom rade tento krok spôsobí sociálne pnutie, keďže sa plošná solidarita zmení na systém s uprednostnením vybranej skupiny dôchodcov. Uvedený návrh torpéduje zámer dosiahnuť dôchodkovou reformou dlhodobú udržateľnosť systému, a je preto vyslovene kontraproduktívny,“ spresňuje.

Slovenský dôchodkový systém je nastavený v súčasnosti individualisticky, teda každý odkladá sám sebe financie do budúcnosti. Ak tam chce štát zapájať rodinných príslušníkov, vyžadovalo by to zásadné zmeny celého dôchodkového systému.

Odmena za výchovu? Nie sme tak nastavení

Poskytovať niekomu odmenu za to, že vychoval dieťa s tým, že mu bude vyplatená o štyridsať rokov neskôr, je z ekonomického pohľadu nezmysel, uviedol v médiách Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Ako spresnil, pokiaľ má byť cieľom rodičovského bonusu zvýšiť plodnosť, tak práve ten štyridsaťročný rozdiel je faktor, kvôli ktorému viac ľudí nebude mať viac detí.

Kompenzácia rodičov za výchovu detí by mala byť podľa neho zavedená cez vyššie vymeriavacie základy, z ktorých za osoby starajúce sa o deti platí dôchodkové poistenie štát. Navyše sa dá vraj očakávať únik významnej časti postihnutých zamestnancov do iných foriem poberania príjmov, čím by očakávaný výnos ešte klesol. Otvorená je tiež otázka nového systému rodinných účtov, čo by mohlo tiež predstavovať jeden z nástrojov rodinnej politiky.

MilanKrajniak.
Neprehliadnite

Slovensko nie je v mzdách tiger, skôr mačička. V hre je ich zmrazenie, rozhodne tretia vlna

Ďalším nedostatkom rodičovského bonusu môže byť aj to, že pracujúce deti budú kvôli rodičovskému bonusu odvádzať menej odvodov štátu a ich penzie sa budú v budúcnosti vyrátavať z celého vymeriavacieho základu. To reálne znamená, že sa na ne poskladajú všetci prispievatelia do poistného systému.

„Z tohto návrhu vyťažia penzisti s viacerými deťmi, ktoré celý svoj pracovný život budú pracovať a prispievať do dôchodkového systému na Slovensku. Naopak, postihnutí budú všetci ostatní. V konečnom dôsledku sa na zvýšené náklady poskladajú všetci daňoví poplatníci,“ objasňuje M. Búlik.

Nad každým nápadom či myšlienkou, ktorá môže penzistom uľahčiť život, treba diskutovať, hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk. „Dôchodok sa týka nás všetkých a nikto sa mu nevyhne. Táto myšlienka je však dosť diskriminačná pre budúcich dôchodcov, ktorí nebudú mať deti. Pritom pracovali rovnako ako tí, ktorí deti majú, možno niekedy aj viac,” pridáva sa s názorom.

Mnohé otázky, žiadne odpovede

Rovnako kriticky zmeny vníma aj Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments. Rodičovský bonus je podľa neho nesystémový krok, hlavne diskriminačný. „Znevýhodňuje bezdetných, prípadne tých, ktorých deti pracujú v zahraničí. Otázka je, čo je cieľom tohto kroku,“ pýta sa.

Ak podporiť pôrodnosť, efektívnejšie je podporiť priamo mladé rodiny. Takéto nesystémové kroky nemajú v dôchodkovom systéme podľa M. Ovčarika svoje miesto a je otázkou času, kedy z neho môžu časom vypadnúť.

Covid pass
Neprehliadnite

Namiesto podnikania kontrola. Štát robí z firiem policajtov, pomýlil si úlohy v tretej vlne

Takzvaný rodičovský dôchodok žiadajú rezorty financií ako i hospodárstva úplne vyradiť z novely zákona. Rezort financií pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO) hovorí o výrazne negatívnych vplyvoch na výdavky Sociálnej poisťovne. Rezort hospodárstva na čele s ministrom Richardom Sulíkom (SAS) zase upozorňuje na zbytočnú byrokratickú záťaž a i možné zvyšovanie odvodov v budúcnosti, aby to sociálny systém ustál.