„Ruší sa podávanie prihlášky a odhlášky. Sociálna poisťovňa (SP) a úrady práce si budú automaticky vymieňať údaje,“ informovala riaditeľka odboru poistného v poisťovni Andrea Zahoranová.

Tieto novinky by sa mali dotknúť takmer 163-tisíc ľudí.

Mamičky po materskej

Zmenu zaviedla schválená novela zákona o sociálnom poistení.

Ak sa matka po materskej nevráti do práce, ale rozhodne sa ostať na rodičovskej dovolenke, stáva sa poistencom štátu. Dosiaľ sa musela po materskej prihlasovať v poisťovni na dôchodkové poistenie.

Podľa Sociálnej poisťovne veľa mamičiek o tejto povinnosti nevedelo. Do Sociálnej poisťovne sa neprihlásila takmer polovica z 138 644 osôb.

V budúcnosti to však mohol byť pre ne problém. Oberali sa tak totiž o dni aj „roky“, ktoré sa im mohli zhodnotiť v dôchodkových dávkach v budúcnosti. Nechodili im tak ani príspevky do druhého piliera. Keď to zistili, nemohli sa spätne prihlásiť a ani doplatiť poistné. 

Spätné prihlásenie na dôchodkové poistenie mamičiek, ktoré boli na rodičovskej dovolenke pred účinnosťou novely zákona, nie je možné. Čo sa týka obdobia do 31. 12. 2017, počas ktorého sa „zabudli“ prihlásiť v Sociálnej poisťovni,  bude takéto „neprihlásené“ obdobie započítané ako obdobie dôchodkového poistenia, ak si požiadajú o dôchodkovú dávku alebo požiadajú o zmenu už priznanej dôchodkovej dávky. A to za predpokladu, že budú okrem spomínaného nepodania prihlášky splnené aj všetky ostatné podmienky zákona o sociálnom poistení [podľa § 15 ods. 1 písm. c) - to znamená, že takáto osoba mala trvalý pobyt aj s dieťaťom na Slovensku, nemala priznaný invalidný dôchodok a nebola povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO]. 

Aj osobní asistenti

Táto zásadná zmena sa netýka len mamičiek

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa