Zamestnávateľ je povinný na žiadosť zamestnanca poskytnúť mu príspevok na rekreáciu vtedy, ak zamestnáva viac ako 49 zamestnancov. Túto povinnosť má len ten zamestnávateľ, ktorý bude zamestnávať 50 a viac zamestnancov.

Zamestnancami sú však podľa Zákonníka práce nielen tí, ktorí majú pracovnú zmluvu, ale aj zamestnanci pracujúci na dohody. Aj dohodári sa teda započítavajú do počtu zamestnancov, paradoxne však samotní dohodári nárok na poukaz nemajú. Takže napríklad aj zamestnávateľ, ktorý bude zamestnávať 20 zamestnancov na pracovnú zmluvu a 30 zamestnancov na dohodu, bude povinný zamestnancom poskytovať príspevky na rekreáciu.

Jozef Toman, ktorý má na ministerstve práce na starosti Zákonník práce, nás upozornil, že „osoby, s ktorými bola uzatvorená dohoda o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (§ 223 a 228a Zákonníka práce) sa do evidenčného počtu zamestnancov nepočítajú. Pri tvorbe ustanovenia sa podľa jeho slov „zámerne použilo kritérium priemerného evidenčného stavu zamestnancov a nie iné kritérium – napríklad § 122a – počet zamestnávaných zamestnancov ku koncu kalendárneho roka, a tam podľa metodiky dohodári nepatria.“ 

Len za určených podmienok 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa