Návrh prešiel v parlamente do druhého čítania. SNS tvrdí, že chce takto podporiť domáci cestovný ruch a podobné opatrenie funguje na príklad vo Francúzsku, Maďarsku a Taliansku. Ak ho parlament odsúhlasí, má začať platiť už od začiatku budúceho roka.

Strana navrhuje, aby príspevok na rekreáciu zamestnancov poskytoval zamestnávateľ povinne takému zamestnancovi, ktorý u neho nepretržite pracuje aspoň 12 mesiacov a ktorý má dohodnutý pracovný pomer na ustanovený týždenný pracovný čas, a to vtedy, ak o tento príspevok zamestnanec požiada.

Príspevok na rekreáciu by mal byť 55 percent oprávnených nákladov, maximálne však 275 eur ročne. To znamená, že v prípade ak zamestnanec dá na rekreáciu 500 eur a viac ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur ročne. Dovolenku však musí stráviť na Slovensku.

Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona môže byť rekreačný poukaz vydávaný vo forme elektronickej platobnej karty, ktorý má obmedzenú časovú platnosť a systém s tým spojený je riešený podobne, ako systém gastrolístkov. Čiže zamestnávateľ bude musieť zaplatiť provízie vydavateľom gastrolístkov, respektíve poukazov. Druhou možnosťou je, že zamestnanec predloží zamestnávateľovi faktúru o zaplatenej dovolenke.

Na rozdiel od 13. a 14. platov, ktoré sú dobrovoľné, príspevok na rekreáciu zamestnancov by mal byť povinný pre firmy, ktoré majú 50 a viac zamestnancov a má sa týkať aj všetkých štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnej sfére.

Národniari dúfajú, že atraktivitu rekreačných poukážok zvýši to, že sa nebudú zdaňovať ako príjem a zamestnávatelia si ich budú môcť dať do daňových výdavkov.

Daniari teraz prísne postihujú, ak si samostatne zárobkovo činná osoba dala do nákladov podnikania aj napríklad náklady na benzín, keď podnikateľ išiel na dovolenku. Po novom by si rekreačnú poukážku do nákladov dať mohol.

Šéf národniarov Andrej Danko povedal, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa