Daniari tvrdia, že nový systém prinesie výhody nielen podnikateľom, ale aj kupujúcim. O každom nákupe či obchodnej transakcii cez pokladnicu bude mať Finančná správa informáciu okamžite, nakoľko každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku eKasa.

Podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko Finančnej správy. Už od roku 2015 pritom platí, že pokladnice musia byť pripojiteľné na internet. Novinkou bude tiež to, že na vydávanie bločkov môže slúžiť nielen pokladnica, ale napríklad aj mobil či tablet.

V prvej etape v termíne do apríla 2019 chcú daniari k eKase pripojiť hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. A v júli by takto mal fungovať maloobchod, služby a ostatné sektory.

„Našim cieľom je pomôcť podnikateľom, ale aj kupujúcim. Projekt prinesie podnikateľom zníženie administratívnej záťaže, zníženie nákladov a kupujúcim zase zvýšenie ochrany pred nespoľahlivými subjektami, ale napríklad aj elektronické bločky. Nám projekt prinesie zvýšenie efektivity kontrol, nárast výberu DPH a elimináciu podvodov,“ vysvetlil prezident Finančnej správy František Imrecze.

Slovenská komora daňových poradcov zavedenie systému eKasa považuje za dobré riešenie, ktoré môže priniesť značné výhody pre Finančnú správu aj pre podnikateľské subjekty. Jednou z nich je aj zníženie počtu daňových kontrol, respektíve zvýšenie ich adresnosti a efektivity.

„Otázkou však je, či a nakoľko realizovateľné bude technické riešenie eKasy. Podnikatelia sa musia pripraviť na dodatočné náklady na úpravu pokladníc či povinné zavedenie internetu,“ pripomenula Mária Janušková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Výnosy z postupného celoplošného zavedenia eKasy v roku 2019 odhaduje Finančná správa na 72,3 milióna eur a 117,9 milióna eur v roku 2020 a následne každý ďalší rok približne 122 miliónov eur.

Zavedenie eKasy zníži daňovú medzeru na DPH v sektoroch HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne), v sektore maloobchodu a v sektore služieb o 15 percent. Suma daňovej medzery na DPH v spomínaných sektoroch za rok 2014 totiž dosahovala výšku až 491 miliónov eur.

Celkový odhadovaný finančný vplyv na strane štátu, respektíve finančnej správy na zavedenie eKasy predstavuje čiastku 18 milliónov eur s DPH. Klesnúť by mali celkové prevádzkové náklady podnikateľských subjektov na údržbu pokladníc, a to v priemere o 56 eur na pokladňu. Zavedenie eKasy si vyžiada dodatočné náklady v prevádzkach, ktoré nemajú internetové pripojenie. Z počtu 123-tisíc podnikateľských subjektov s ERP by malo ísť o 19 percent podnikateľských subjektov.