Ekonómovia a investori z celého sveta čakali na závery stretnutia centrálnych bankárov z USA v americkom Jackson Hole niekoľko dní. Po príhovore šéfa Fedu J. Powella nastal na Wall Street prudký výpredaj.

Výplach postihol skoro všetky americké spoločnosti, len päť firiem z indexu S&P 500 si v piatok pripísalo zisky. Samotný index spadol o 3,5 percenta.

firmy zastúpené v indexe S&P 500
Zdroj: finviz
firmy zastúpené v indexe S&P 500

Zatiaľ, čo lídri Fedu vrátane Powella často v minulosti využívali sympózium v Jackson Hole ako príležitosť na načrtnutie rozsiahlych politických zmien, Powellove piatkové vystúpenie trvalo len približne osem minút.

Svoj prejav šéf americkej centrálne banky uviedol vetou, že „poznámky budú kratšie, zameranie užšie a posolstvo priamejšie".

Nebude to trvať krátko

J. Powell prisľúbil, že centrálna banka „dôrazne použije nástroje“ na boj proti inflácii, ktorá sa stále pohybuje blízko najvyššej úrovne za viac ako 40 rokov a dodal, že vyššie úrokové sadzby pravdepodobne pretrvajú „nejaký čas“. Podľa šéfa Fedu história nás dôrazne varuje pred predčasným uvoľnením politiky.

gamestop
Neprehliadnite

Trh sa zbláznil. Burzové kasíno roztočilo valce, bohatým zoberie a špekulantom zarobí miliardy

Táto poznámka odznela v súvislosti s náznakmi toho, že inflácia v USA dosiahla svoj vrchol, ale nevykazuje výrazné známky poklesu. J. Powell povedal, že Fed sa nenechá ovplyvniť údajmi za mesiac alebo dva.

Bolesť pre ekonomiku

Predseda Federálneho rezervného systému sa zaviazal zastaviť infláciu a varoval, že očakáva, že centrálna banka bude pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb spôsobom, ktorý spôsobí „určitú bolesť“ americkej ekonomike. Investori v tej chvíli spozorneli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa