Výrobca čipov, zakladateľ a súčasný CEO technologického giganta Nvidia Jensen Huang je považovaný za jedného z budúcich víťazov, ktorý bude profitovať z četbotu s umelou inteligenciou. Kto na burze stavil od začiatku tohto roka na túto premisu, zarobil. J. Huangovi to prinieslo od začiatku januára najväčší prírastok majetku spomedzi amerických miliardárov.

Potenciálne najväčší víťaz, ktorý vzíde z prudko rastúcej popularity nástroja ChatGPT je miliardár, taiwanský prisťahovalec, známy svojimi čiernymi koženými bundami a tetovaním pripomínajúcim logo spoločnosti Nvidia, ktorú v roku 1993 spoluzakladal.

Jeho firma, ktorá sa pôvodne zameriavala na výrobu počítačových čipov na tvorbu grafiky pre videohry, sa stala dominantným hráčom v oblasti pohonu aplikácií umelej inteligencie, od autonómnych áut cez roboty až po ťažbu kryptomien. Vďaka tejto špecializácii sa stala jednou z hlavných stávok Wall Street na to, ako profitovať z nadšenia z budúcnosti umelej inteligencie, ktoré podporil aj prísľub spoločnosti Microsoft, že vloží desať miliárd dolárov do startupu OpenAI, ktorý vyvinul ChatGPT.

Leading Investors Leave Mark in City Philanthropy
Neprehliadnite

Jeremy Grantham predpovedá ďalšiu paniku a výrazný prepad amerického akciového trhu

„ChatGPT tak trochu odštartoval preteky v zbrojení," povedal Christopher Rolland, hlavný analytik spoločnosti Susquehanna Investment. „Zdá sa, že Nvidia nebude mať široko-ďaleko konkurenta, a tieto preteky vyhrá,“ dodáva Ch. Rolland.

Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg sa jeho majetok tento rok zvýšil o 36 percent na 18,4 miliardy dolárov, čo je väčší percentuálny nárast ako u ktoréhokoľvek iného amerického miliardára. Je to v ostrom kontraste s minulým rokom, keď bol pokles jeho majetku jedným z najväčších medzi americkými technologickými titulmi spolu s Markom Zuckerbergom zo spoločnosti Meta Platforms. J. Huang si teda tento rok prilepšil o 4,6 miliardy dolárov. Prečo za to vďačí ošiaľu menom ChatGPT?

Hlavná stávka na budúcnosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa