Ceny prenájmov na Slovensku začali opäť stúpať. Nárast cien mesačného prenájmu môže súvisieť s prílevom utečencov pred vojnou, ktorú rozpútal na Ukrajine režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Ceny prenájmov navyše môže zvyšovať aj zhoršujúca sa dostupnosť hypoték v kombinácii s neustále sa zvyšujúcimi cenami bývania. Súčasný rast cien úverov a nehnuteľností je do určitej miery anomália.

Drahé nehnuteľnosti aj hypotéky

Ceny úverov a bývania sú v podstate spojené nádoby, ich vývoj by sa mal teda navzájom ovplyvňovať , keď zdražujú úvery, malo by sa zlacňovať bývanie a naopak. Slovenský trh je však v súčasnosti v paradoxnej situácii, keď tento stabilizujúci mechanizmus nefunguje. Dôvodom je to, že cena úverov sa dvíha postupne a navyše sa ich cena zvyšuje z historických miním. Navyše, ceny nehnuteľnosti ťahá nahor ich nedostatok na trhu. Špecifikom Slovenska je, že obyvateľstvo chce vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej býva. Vo vlastnom býva viac ako deväť z desiatich obyvateľov na Slovensku.

Vlastná nehnuteľnosť však prestáva byť dostupná, a to prispieva k tomu, že automaticky sa bude zvyšovať o záujem o komerčný prenájom. Ak by sa vojna vyvinula tak, že občania Ukrajiny by sa mohli bezpečne vrátiť domov, situácia na trhu s prenájmom na Slovensku by sa mohla meniť. Podľa údajov Rady OSN pre ľudské práva je na Slovensku viac ako 94-tisíc utečencov z Ukrajiny, ktorí do určitej miery prispievajú k tomu, že ponuka prenájmov zostáva nízka. Malý počet bytov na prenájom bol na Slovensku už pred letom a nezmení sa to ani s príchodom jesene.

Trh sa rýchlo mení

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa