Začiatkom tohto týždňa český týždenník Euro prišiel s informáciou o tom, že UniCredit rokuje o predaji dcéry UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Nahlas sa tak začalo hovoriť o tom, o čom sa beztak šepkalo už od čias, kedy sa slovenská dcéra transformovala na pobočku českého UniCreditu. Spolu sú vhodnou rezervou, ktorá môže v horších časoch priniesť do skupinovej kasy hotovosť.

Oficiálne dôvody pri spájaní českej a slovenskej banky síce skloňovali zvyšovanie efektívnosti a úsporu nákladov. No mali práve ten vedľajší efekt, že po spojení sa dajú lepšie predať.

Potrebujú kapitál

UniCreditu by predaj v srdci Európy pomohol. Nie preto, že by to boli problémové deti, práve naopak. Česko a Slovensko sú v skupine tí najposlušnejší a nosia jej zisky. Lenže môžu banke priniesť cash, ktorý veľmi potrebuje. Banka od krízy bojuje s nedostatkom kapitálu, akcionárom klopala na dvere už niekoľkokrát, naposledy sa jej tento rok podarilo získať 13 miliárd eur. Nimi len zapláta dieru v bilancii, ktorá jej vznikla po očiste od zlých úverov. Tie sú v banke najväčším problémom.

Zlé úvery v celom talianskom bankovom sektore dlhodobo rástli, keďže krajina sa nevedela vymaniť z recesie. Ich prírastok v UniCredite sa síce už viacmenej zastavil, stále to je však ťažký náklad. UniCredit ešte koncom roka ohlásila plán na zlepšovanie hospodárenia. Jeho súčasťou bolo aj zatvorenie 900 pobočiek a prepustenie 14-tisíc zamestnancov.

Kto by rád

Podľa týždenníka Euro by medzi záujemcami o slovenskú a českú časť UniCredit mali byť francúzska Société Générale, ktorá vlastní Komerční banku fungujúcu na oboch stredoeurópskych trhoch. Mimochodom, aktuálny šéf UniCreditu J.-P. Mustier v tejto francúzskej banke vyše dvadsať rokov pôsobil. Druhým záujemcom má byť Moneta Bank, ktorá ešte pod značkou GE Money pôsobila aj na slovenskom trhu, aj keď len v oblasti splátkového predaja.

Okruh záujemcov bude ale s veľkou pravdepodobnosťou väčší. Keď sa pred pár rokmi na Slovensku predávala menšia Sberbank, popri skupine Penta, ktorá ju nakoniec kúpila, sa hovorilo aj o belgickej KBC (matke ČSOB) či skupine J&T (tej patrí J&T Banka a Poštová banka). Nebolo by prekvapením, ak by záujem prejavili aj v tomto prípade. Pre každého z nich by to význam malo. UniCredit je veľkostne dosť zaujímavá na oboch trhoch.

Minimálne skupina Penta záujem o UniCredit priamo nepoprela. „Potenciálne akvizície nikdy nekomentujeme,“ odpovedal hovorca skupiny Gabriel Tóth. Záujem o ďalšie bankové nákupy na tunajšom bankovom trhu pritom Penta neskrývala ani po tom, čo kúpila Sberbank.

A ako nedávno pre TREND hovoril šéf Prima banky Jan Rollo, ktorý Sberbank aktuálne spája s Primou, už dávnejšie bola Penta blízko kúpy jednej inej banky, no vtedy sa tešil, že sa tak nestalo. Nebol na to podľa neho správny čas, lebo ak chce banka rásť, je lepšie, keď ju akvizície nespomaľujú. „Keby však teraz prišla nejaká ďalšia kúpa, zvládli by sme to,“ povedal.

News and Media Holding, vydavateľ TREND.sk, je rovnako ako Prima banka súčasťou skupiny Penta.