Náklady na auto vidíme prehnane práve potom, čo sme okrem natankovania plnej nádrže museli už konečne zaplatiť zákonnú poistku (o štvorročnej generálke nehovoriac), no keď je plné benzínu a pracuje ako má, príde nám lacné. Zákonná poistka príde po rozrátaní na zhruba desať eur mesačne, rovnako ako napríklad daň z nehnuteľnosti. K tomu sem-tam kolok na žiadosť, raz za čas mastná pokuta, o dovolenke nehovoriac. Tých tridsať eur mesačne, ktoré predsa musíme vedieť nájsť, sa zrazu rozpustilo v podobných netriviálnych výdavkoch.

Doba obálková

Niekomu nastaví reálne zrkadlo banka, keď mu nedokáže dať na základe príjmov a výdavkov hypotéku, inému zas prehlbujúci sa debet kvôli spotrebáku, ktorý predsa stojí „len“ 20 eur. A netreba zabúdať na najrozkošnejších pohlcovačov disponibilného príjmu – deti. Naši rodičia riešili rozkladanie príjmov a výdavkov obálkami, z ktorých každá mala jasné určenie (a na konci mesiaca sa aj tak míňalo z ktorejkoľvek, kde ešte ostali peniaze), starí rodičia mali plechovice. V dnešnej dobe internet bankingu sa výdavky – obzvlášť pri zväčša bezhotovostných platbách – dajú dosledovať ľahko. Zároveň sa však pri platbe kartou stráca pocit „prázdnej peňaženky“, ktorá by inak vyvolávala potrebu brzdiť vo výdavkoch. Pri hotovostných platbách sa zas ľahšie zabúda, kam sa tých 50 eur spred troch dní rozplynulo.

Prichádzajú aplikácie

Na pomoc preto dokážu prísť moderné technológie. Zapisovanie a sledovanie výdavkov sa dá riešiť v Exceli (za podmienky, že človek si poctivo odkladá bločky či pamätá platby), smartfóny však situáciu ešte zjednodušujú. Aplikácie ako Mint (funguje hlavne pre americký trh) či Toshl (ten je proeurópskejší) umožňuje zapisovať výdavky za pochodu, trebárs rovno v obchode či reštaurácii. Internetové rozhranie potom ponúka ďalšie možnosti: porovnávanie vývoja výdavkov podľa kategórií, sledovanie ich nárastu či poklesu. Kto potrebuje nájsť dieru, kade mu „tečú“ peniaze, tomu technológie vedia pomôcť – za predpokladu, že zaznamenáva naozaj poctivo. Zrazu môže prísť na to, že benzín ho stojí o 20 eur viac, než si myslel. Prípadne, že banka mu účtuje extra za sústavné prekračovanie debetného limitu (tie mesačné výpisy z účtu sa naozaj oplatí preštudovať, ponúkajú zaujímavý priestor na úspory).

Rozpočtujte!

Druhým krokom je stanovenie si rozpočtu: ten najjednoduchší je asi, aby výdavky nepresahovali príjmy (zostavovatelia štátneho rozpočtu majú dôvod na zamyslenie). Ak sa v ňom nájde aspoň malý priestor na úspory, skvelé. Zároveň si treba nechať aspoň malý priestor na voľné míňanie: „Hlavnou chybou začiatočníkov pri rozpočtovaní je, že sú na seba príliš prísni a nedoprajú si žiadne peniaze len tak, pre seba,“ tvrdí Jesse Mecham, autor populárneho softvéru You Need A Budget. V ňom ponúka možnosť určiť si limity pre všemožné kategórie výdavkov tak, aby ich ľudia dostali pod kontrolu. K plnohodnotnému softvéru sa vie pripojiť aj extra aplikácia pre telefóny, ktorá je dostatočne „smart“ na to, aby pomohla k hladkému sledovaniu výdavkov. Ak si zapíšete výdavok napríklad v Tescu, appka podľa GPS vie, že tam ste a automaticky pridá aj najbežnejšie používanú kategóriu k obchodu, napríklad „každodenný nákup“. Dá sa tak sledovať míňanie na viacerých účtoch (výborné napríklad v rodinách, ktoré nemajú jeden spoločný účet) a plánovať odkladanie peňazí na dovolenku či každoročnú poistku. Skrátka taký obálkový systém, akurát doladený pre 21. storočie.

Najvýznamnejším dôsledkom rozpočtovania je ale asi zmena prístupu k vlastným financiám. Keď sa zo zapisovania a rozpočtovania stane rutina, častejšie než kedykoľvek sa bude človek pri každom výdavku pýtať, či je naozaj nevyhnutný, prípadne, či sa nedá skresať. A takéto „úsporné opatrenia“ sú napokon najlepšou cestou ako viac usporiť na starobu, horšie časy, predčasné splatenie úverov či len na rezervný fond pre prípad, keby sa niečo stalo. Slovami poradcov, ide o investíciu do finančnej nezávislosti – a nemusí byť hneď spojená s kúpou finančných produktov.