Do obehu sa dostanú až koncom mája budúceho roku, no potom bude nová séria bankoviek Európa kompletná. Nová stovka a dvestovka majú oproti sstarým inú veľkosť. Obe budú mať rovnakú výšku ako päťdesiateurovka. Ich dĺžka ale bude nezmenená - čím dlhšia bankovka, tým vyššia jej hodnota.

Rovnaká výška bankoviek ako má teraz 50 eurovka podľa ECB zjednodušuje manipuláciu a strojové spracovanie. Zároveň sa lepšie zmestia do peňaženky a budú mať dlhšiu životnosť, pretože budú vystavené menšiemu opotrebovaniu.

Nová stovka a dvestovka obsahujú nové, inovatívne ochranné prvky. Rovnako ako ostatné nominálne hodnoty sa dajú jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením. V hornej časti striebristého prúžka sa v satelitnom holograme zobrazujú drobné znaky €, ktoré sa pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty. Pod priamym svetlom sú tieto znaky zreteľnejšie.

Pozrite sa, ako bude vyzerať nová sto- a dvestoeurovka

100 eur Zdroj: NBS

Striebristý prúžok zobrazuje aj portrét Európy, architektonický motív a veľký znak €. Na nových bankovkách v hodnote 100 a 200 eur sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. To je súčasťou všetkých ostatných bankoviek série Európa, no v tejto zdokonalenej verzii sa vo vnútri čísla zobrazujú aj znaky €.

Pozrite sa, ako bude vyzerať nová sto- a dvestoeurovka

200 eur Zdroj: NBS

Na nových bankovkách sú aj ochranné prvky viditeľné pre strojové spracovanie zdokonalené a doplnené. Tak aby sa dali bankovky rýchlo spracovávať a overovať ich pravosť.

ECB pripomína, že ECB a 19 národných centrálnych bánk krajín eurozóny poskytujú výrobcom a vlastníkom zariadení na spracovanie a overovanie pravosti bankoviek pri prípravách na nové bankovky podporu. Umožnili napríklad testovanie zariadení a zverejnil zoznam zariadení na spracovanie bankoviek s preukázanou schopnosťou spracovávať nové bankovky série Európa.