Verejný dlh v prepočte na obyvateľa sa počas posledných rokov zvýšil na približne 12 200 eur v roku 2022 z 8 415 eur v roku 2020, upozorňuje Inštitút pre výskum sociálnoekonomických rizík a alternatív (IVRA).

Do konca budúceho roka vzrastie verejný dlh v prepočte na osobu na 13 712 eur. Štát zle hospodári a priemerný Slovák má ako jediný v regióne strednej a východnej Európy viac dlhov ako čistých finančných aktív.

„Je obrovským problémom, že vláda zadlžuje Slovákov na spotrebu, nie na investície," hovorí Martin Halás z IVRA. Slovensku zároveň rastú aj splátky úrokov štátneho dlhu, čiže aj v tomto prípade platí, nič nie je zadarmo. Štátne úroky vyžadujú navyše 500 miliónov až jednu miliardu eur každý rok.

„Situácia je vážna. Nová vláda bude musieť prísť s konsolidáciou verejných financií, prioritizáciou výdavkov, rušením niektorých opatrení, ako napríklad daňový bonus, ale najmä s daňovo-odvodovou reformou, ktorá nebude napríklad brať peniaze samosprávam," dodal M. Halás.

Slovensko má zároveň zlý tzv. daňový mix, ktorý viac zdaňuje ekonomickú aktivitu ako rentu a negatívne externality. Tento fakt nám dlhodobo vyčítajú EÚ, Medzinárodný menový fond, OECD aj Svetová banka.

Vláda nedávno schválila viaceré novinky v sociálnych dávkach, ktoré majú platiť od budúceho roka.

TREND sa na vybrané zmeny pozrel bližšie vo fotostory: