Vysoká inflácia, nízke penzie a nesystémové opatrenia vlády si vyberajú svoju daň. Aktuálne sa ocitlo pod hranicou chudoby zhruba pol milióna seniorov a tisíce ďalších už čoskoro pribudnú. 

„Chudoba valcuje tento rok starých a chorých. Na začiatku roku 2022 bolo pod hranicou chudoby 424 eur mesačne 27 percent z celkového počtu 1,1 milióna seniorov, poberateľov starobných dôchodkov, teda viac ako 306-tisíc seniorov. Pre nedostatočnú pomoc zo strany štátu a zdražovania padlo pod hranicu chudoby ďalších viac ako 187-tisíc poberateľov,“ hovorí Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA).

Počet seniorov pod hranicou chudoby tak hrozivo v októbri tohto roka narástol až na 494-tisíc. Často musia vyžiť z menej ako 424 eur mesačne, pričom priemerné starobné dôchodky dosahovali podľa Sociálnej poisťovne 517,42 eura mesačne. Je šokujúce, že zhruba 45 percentám z celkového počtu 1,4 milióna penzistov zostávajú na stravu štyri eurá denne, uvádza IVRA.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Pozrite si 11 trendov v realitách v roku 2023: Drahé hypotéky i nájmy, vyššie dane aj pád cien

Vláda síce sľubuje, že už čoskoro predstaví energetickú pomoc pre nich, ale je viac ako isté, že stačiť to ani s ďalšími opatreniami nebude.

13. a 14. dôchodok nemusia všade stačiť

V júli tohto roka dostali penzisti vyplatené 13. dôchodky, v sume od 50 do 300 eur. Ďalšia, mimoriadna 14. dávka, je naplánovaná na december. V rámci nej môžu očakávať 70 percent zo sumy 13. penzie. Najviac, 210 eur, dostanú seniori, ktorí majú najnižšie dôchodky. Najnižší tzv. 14. dôchodok v sume 35 eur dostanú penzisti, ktorých dôchodok je vyšší ako 928,87 eura.

Sociálna poisťovňa - pobočka na Záhradníckej ulici v Bratislave.
Neprehliadnite

Nízka výplata konateľom firiem neprinesie ani len biednu penziu. Musia zarobiť oveľa viac

„Vláda mohla v tejto výnimočnej situácii napríklad zaviesť častejšiu valorizáciu dôchodkov, ktoré by sa zvyšovali povedzme každý štvrťrok. Mohla  rýchlejšie reagovať na stúpajúce ceny. Schválenie 14. či 13. dôchodku nerieši situáciu 10-tisícov seniorov, ktorých základným problémom sú žalostne nízke dôchodky,“ konštatuje pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.

Pri mimoriadnych dôchodkových dávkach možno oceniť, že sú cielené primárne na pomoc príjmovo najslabším seniorom, pridáva názor Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Čiže ľudia s najnižšími dôchodkami dostávajú najviac. Pomoc dôchodcom pokladám za primeranú a dostatočnú, čo sa však, žiaľ, nedá povedať o viacdetných rodinách a rodičoch -samoživiteľoch s nízkym príjmom,“ spresňuje.

Vyšná Boca leží pod obávaným horským sedlom Čertovica.
Neprehliadnite

Hlási sa nová doba. Predaj chát a chalúp vystrelil o 1 600 percent, ceny padli aj o tretinu

Úplnou legislatívnou novinkou je, že penzisti môžu od 1. júna 2022 počas práceneschopnosti súčasne dostávať svoj dôchodok aj nemocenskú dávku, respektíve náhradu mzdy od zamestnávateľa. Súbežné poberanie oboch dávok umožnila novela zákona o sociálnom poistení a vypláca sa automatiky. Týka sa to poberateľov starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov a invalidných dôchodkov.  

Zmien v praxi však čaká seniorov oveľa viac, už o pár týždňov. Pozrite si tie najdôležitejšie novinky nižšie vo fotostory: