Národná banka Slovenska pred vyše dvoma rokmi konštatovala, že slovenský trh povinného zmluvného poistenia PZP je na hranici udržateľnosti a poisťovne musia zvýšiť ceny. Pomer výšky škôd a nákladov na ich vyplácanie k výberu poistného v poisťovniach atakuje hranicu 100 percent, čo je extrémne číslo, naznačujúce vysokú nestabilitu trhu. Inými slovami, poisťovne vyberú na poistnom dlhodobo menej, než vyplatia.

Podľa Mariána Búlika, finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko je to predovšetkým výsledok cenových vojen, ktoré vyhrotili niektoré online poisťovne a zahraničné pobočky poisťovní z krajín EÚ, ktoré v snahe nabrať rýchlo väčší kmeň zaviedli dumpingové ceny.

„Príklad rumunskej poisťovne Astra názorne ukázal, ako môže skončiť podobne neuvážená obchodná stratégia,“ vysvetľuje M. Búlik.

Viac aj na budúci rok

Aj na budúci rok možno očakávať zvyšovanie PZP. Niektorí odborníci odhadujú, že môže ísť priemerne o päťpercentný nárast.

Naša čitateľka Mária z  Malaciek nám potvrdila, že PZP na jej auto (objem valcov 1 685 kubických centimetrov) jej Komunálna poisťovňa pravidelne zvyšuje. Kým v roku 2017 zaplatila poisťovni 97,50 eura, tento rok to bolo 103,98 eura. Na budúci rok jej poisťovňa zvýšila poistku o vyše deväť percent na 113,36 eura. 

Tradičný čas, keď sa mení poisťovňa poskytujúca povinné zmluvné poistenie, je práve prelom kalendárnych rokov. Kedysi sa ku koncu roka menili obnovovali všetky poistky, dnes je to už len zhruba tretina. Väčšina sa už uzatvára na technický, nie kalendárny rok.

Poisťovňa by vám

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa